Ustavni sud posebno važan za poglavlje 23

Urušavanje Ustavnog suda traje u kontinuitetu. Ta institucija decenijama je pod pritiskom političkih elita, a izbor sudija stvar je političkih dogovora, kaže za Radio Crnu Goru pravnik Boris Marić.

Pitali smo ga šta bi mogao biti izlaz iz aktuelne krize, te je li moguće povući skupštinsku odluku o prestanku mandata sutkinje Dragane Đuranović.

"Samo je parlament može pomoći i dati neki prelazni period. Sve se može dogovoriti. Ovdje je politika čestno i namjerno uvukla čitavu priču i čitav problem kod sebe. Ona stvara problem, ona rješava problem. Ovo je sad, nažalost, dominantno političko-nepravno pitanje", naveo je Marić.

A na suštinsko pravno pitanje, da li bi sudije trebalo penzionisati po zakonu o penzijsko-invalidskom osiguranju ili zakonu o radu, teško je odgovoriti.

"Sad reći šta je starije, kokoška ili jaje, to je vrlo teško, jer vi imate dva zakona, koja su oba na snazi. Imate tu ustavnu odredbu, imate činjenicu kad su pisani ti zakoni, odnosno norme tih zakona, zaboravilo se na postojanje ove ustavne norme. I dešava se problem koji se dešava", kazao je Marić.

Da parlament mora biti obaviješten o stanju Ustavnog suda kako bi blagovremeno birao sudije, podvlači izvršna direktorica CEGAS-a, Marija Popović-Kalezić, naglašavajući značaj ovog pitanja za ispunjavanje obaveza u poglavlju 23.

izvor: rtcg