Nasilje u školama, odnosno vršnjačko ili nasilje među djecom, predstavlja problem koji je u porastu u Crnoj Gori koja postaje sve manje bezbjedna za djecu.
To se navodi u Predlogu strategije za prevenciju i zaštitu djece od nasilja 2025-2029. godine sa Akcionim planom 2025-2026. godine, koju je Vlada juče objavila.
Kako stoji u dokumentu, porast vršnjačkog nasilje naročito je vidan u školama i to putem komunikacionih tehnologija.
"Sistem obrazovanja trenutno nije u potpunosti dorastao ovom izazovu, budući da nema dovoljan broj psihologa za podršku djeci, kao ni nastavnika koji bi se postarali za ranu identifikaciju djece u riziku, vrste nasilja (nastavnici imaju problema s identifikovanjem ovog oblika vršnjačkog nasilja/nasilja među djecom), te stoga, prema Juventasovom istraživanju, trenutno svega 73 psihologa pružaju podršku za 120.000 djece koja pohađaju predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje u Crnoj Gori”, navodi se u Predlogu strategije.
Očekuje se da ustanove iz oblasti obrazovanja pruže podršku djeci i zaposlenima u cilju, prije svega, prevencije a potom utvrđivanja i postupanja u svim slučajevim nasilja.
Prema podacima iz Informacionog sistema obrazovanja (MEIS), u javnim predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama (oko 119.000 djece) angažovano je 160 pedagoga i 81 psiholog.
“Aktivnosti na prevenciji nasilja neophodno je planirati kako bi bile zastupljene u svim osnovnim i srednjim školama, a nijesu u momentu”, piše u dokumentu koji je Vlada objavila.
Još jedan izazov je, kako se navodi, postojanje potrebe za jačom podrškom stručnih radnika djeci i porodicama kojima je to potrebno.
“U ovom momentu, crnogorski sistem socijalne i dječje zaštite je suočen s problemom ograničene dostupnosti podrške porodicama i djeci u riziku ili žrtvama nasilja, a održivost postojećih usluga koje se pružaju od strane NVO su stalno pod znakom pitanja. UNICEF-ova Analiza iz 2018. godine pokazala je da crnogorskim centrima za socijalni rad nedostaje najmanje još 50 stručnih radnika koji bi trebalo da rade kao voditelji slučaja i staraju se da usluge podrške budu dostupne djeci i porodicama u riziku u njihovim zajednicama”, navodi se u Predlogu strategije.
Kroz implementaciju prve Strategije za prevenciju i zaštitu od nasilja nad djecom za period 2017‒2021. godine ostvareno je dosta napretka, ali pojava nasilja nad djecom se nije smanjila.
“Neki oblici naselja su čak doživjeli porast, što ukazuje da na svim nivoima u Crnoj Gori prevencija nasilja nad djecom i zaštita djece od nasilja nijesu bile potpuno djelotvorne”, piše u dokumentu.
IZVOR: RTCG