Ako mislite da su današnje vrste zmija poput anakonde ili pitona najveće ikada, varate se. Naime, naučnici su nedavno otkrili praistorijskog predatora koji je bio mnogo, mnogo veći.
Naučnici sa indijskog instituta za tehnologiju "Rurki" otkrili su praistorijsku zmiju gigantskih razmjera - vrstu koja je bila duga između 11 i 15 metara. Do ovih otkrića su došli prošle godine analizirajući fosilizovane ostatke kičme pronađene u rudniku u Gudžaratu.
Iako su u početku mislili da se radi o životinji sličnoj krokodilu, ispostavilo se da je u pitanju zmija monumentalnih razmjera, koja je mogla da teži i do 1.000 kilograma, piše Punkufer.hr, prenosi N1.
Vjeruje se da je zmija živjela prije otprilike 47 miliona godina i da je nazvana Vasuki indicus po mitskoj zmiji iz hinduističke mitologije.
Zbog svoje monumentalne veličine, pretpostavlja se da je ova zmija bila predator iz zasjede. Nije mogla brzo da se kreće, a svoj plijen ubijala je tako što bi se omotala oko njega i ugušila ga svojom snagom. Živjela je na kopnu i hranila se životinjama iz okoline.
Vasuki indicus pripada porodici Madtsoiidae koja je postojala oko 100 miliona godina - od kasne krede do kasnog pleistocena, i živjela je u širokom geografskom rasponu koji uključuje Afriku, Evropu i Indiju.
Bila je dugačka, poput izumrle vrste Titanboa, koja je živjela u sjeveroistočnoj Kolumbiji. Takođe se vjeruje da je mogla da poraste i do 15 metara u dužinu, ali i da dostigne težinu od jedne tone.
Mrežasti piton (Malaiopithon reticulatus) i velika anakonda (Eunectes murinus) danas se smatraju najvećim zmijama - najduži pronađeni primjerci dostizali su oko osam do devet metara dužine, što je ipak mnogo manje od ovih praistorijskih predatora.
Izvor:Nezavisne novine
Foto: heavysopas/Pixabay/Ilustracija
Tekst objavila:Ljilja Rabrenović