Vlada: Novčana pomoć porodicama žrtava korak ka suočavanju sa prošlošću, ispravlja se višedecenijska nepravda

Vlada je , na telefonskoj sjednici, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova, usvojila Informaciju o dodjeli jednokratne novčane pomoći porodicama žrtava deportacije izbjeglica, tragičnih događaja u Štrpcima i bombardovanja u Murinu i Tuzima.

Za 16 porodica civilnih žrtava biće opredijeljeno po 100.000 eura obeštećenja - po 50.000 u ovoj i u 2026. godini."Tragični događaji tokom deportacije izbjeglica 1992. godine, u Štrpcima 1993. godine, bombardovanja u Murinu i Tuzima 1999. godine predstavljaju propust tadašnjih državnih struktura da zaštite osnovna ljudska prava građana i lica koj su se nalazila pod njihovom nadležnošću. Takvo postupanje predstavljalo je povredu domaćih zakona i međunarodnih obaveza koje je Crna Gora imala i ima u oblasti ljudskih prava", piše u materijalu o kojem je Vlada odlučivala na telefonskoj sjednici.

U tom dokumentu, objavljenom na sajtu izvršne vlasti, piše i da porodice žrtava do sada nisu bile prepoznate ni u jednom sistemu podrške.

"Ove porodice su od ratova 90-ih godina ostale zaboravljene, van institucionalne zaštite, bez adekvatne pomoći i priznanja njihove patnje. Kroz izmjene i dopune Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti, po prvi put je prepoznat njihov status i članova njihovih porodica, čime im se obezbjeđuje pravo na podršku kroz institucionalne mehanizme boračke i invalidske zaštite. Ovim se ispravlja višedecenijska nepravda i osigurava veća pravna sigurnost za ove porodice, čime Crna Gora potvrđuje svoju posvećenost zaštiti i priznavanju prava svih žrtava rata", dodaje se. Kao dodatnu mjeru i "u cilju šire inicijative za institucionalno priznavanje i podršku", predlaže se dodjela jednokratne novčane pomoći porodicama žrtava stradalih u Štrpcima 1993. godine, u Murinu 1999. godine i tokom deportacije izbjeglica 1992. godine, u iznosu od 100.000 eura po porodici, raspoređeno u dvije godine, radi smanjenja fiskalnog opterećenja.

Izvor: Vijesti