Ovo ostrvo svakih pola godine mijenja državu kojoj pripada

U prekrasnoj Baskiji, između španskog grada Iruna i francuskog Hendaja, nalazi se teritorija s posebnim statusom – ostrvo Fazana.

Samo 5.000 kvadrata Faisansa, kako ga još zovu, čini najstariji kondominijum u kome njegova skromna površina šest mjeseci pripada Španiji i šest mjeseci Francuskoj. Iako do njega danas nije lako doći, ovo ljupko ostrvo je istorijski simbol mira između dvije zemlje koje su ga podjednako dijelile stotinama godina.

Mirno ostrvce koje se nalazi usred rijeke Bidasoe nije velika turistička destinacija i do njega se ne može doći tek tako, piše Putni kofer.

Na njemu niko ne živi, a povremeni posjetioci su radnici koji ga održavaju. Usred rijeke i drveća ovdje živi se nalazi samo spomenik koji obilježava istorijski događaj iz 1659. godine. Tada su Francuzi i Španci pregovarali puna tri mjeseca kako bi prekinuli svoj dugogodišnji rat oko ostrva i proglasili ga neutralnom teritorijom.

Nakon toga, ostrvo je dobilo drvene mostove s obje strane, određena je granica te je potpisan mirovni ugovor. Ovaj sporazum mira je svoju punu snagu dobio kraljevskim vjenčanjem francuskog kralja Luja XIV i kćeri španskog kralja Filipa IV. Kao što je praksa i danas, tada je utvrđeno da će ostrvo imati rotirajuću kontrolu. To znači da je od 1. februara do 31. jula pod španskom, a preostalih šest mjeseci pod francuskom. Takva vrsta zajedničkog suvereniteta poznata je i pod nazivom kondominij, a upravo je ostrvo Fazana najstariji primjer u svijetu.

Danas simbol mira

Koliko god intriga i čuđenja ova malo ostrvo na rijeci izaziva, ono je još uvijek nenaseljeno te nije dostupno turistima niti znatiželjnim mještanima.

Mogu da ga posjećuju samo vojnici iz španskog grada San Sebastijana i francuskog Bajona kako bi ga održavali dok je pod njihovom upravom.

Tako postoje guverneri koji jednom godišnje tamo šalju mali tim radnika koji kose travu i podrezuju grane drveća. Do ostrva se nekada može doći i pješice zahvaljujući plimi i osjeki rijeke pa policija često ima posla s rastjerivanjem nezakonitih kampera i upornih posjetilaca.

Izvor:Analitika

Foto: EQRoy/Shutterstock
 
Tekst objavila:Ljilja Brajković