Međunarodni je dan žena: Rodna ravnopravnost i dalje ne postoji

Širom svijeta obilježava se Međunarodni dan žena - 8. mart, kao dio borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.

Prema podacima evropske kancelarije za statistiku Eurostat objavljenim uoči Međunarodnog dana žena, 8. marta, žene su tokom 2016. u zemljama EU u prosjeku zarađivale 16 odsto manje nego muškarci.

Ta razlika je veća od 20 odsto u Estoniji gdje iznosi 25,3 odsto, zatim u Češkoj, 21,8 odsto, a slijede Njemačka s 21,5 odsto, Velika Britanija s 21 odsto i Austrija s 20,1 odsto. Na suprotnom kraju je Rumunija, s razlikom od 5,2 odsto, a potom Italija s 5,3 i Luksemburg s 5,5 odsto. Belgija, Poljska, Slovenija i Hrvatska takođe imaju razliku u primanjima manju od 10 odsto.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je rekao povodom Međunarodnog dana žena da je ostvarivanje rodne ravnopravnosti posao koji do danas nije dovršen i koji predstavlja najveći izazov u oblasti ljudskih prava. Gutereš je rekao da više od jedne milijarde žena u svijetu nije zakonom zaštićeno od seksualnog nasilja u porodici, a da se neplaćeni rad koji mnoge žene obavljaju ne prepoznaje.

Ipak, ocijenio je da su "aktivizam i zagovaranje generacija žena donijeli rezultate" i da "više djevojčica nego ikada ranije pohađa školu", da "više žena obavlja plaćene poslove i zauzima visoke pozicije u privatnom sektoru, akademskoj sferi, politici i međunarodnim organizacijama, uključujući UN".

Međunarodni dan žena, 8. mart ustanovljen je u znak sjećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu 1909. i njujorški marš više od 15.000 žena koje su tražile kraće radno vrijeme, bolje plate i pravo glasa.

Generalna skupština UN je 1977. godine rezolucijom proglasila 8. mart Danom ženskih prava i međunarodnog mira.

 

Izvor:AntenaM