Jeste li čuli za pravilo 80/20? Evo kako vam može pomoći

Atletičari  se često kunu u pravilo 80/20 za organiziranje svog treninga.

Ukratko, ideja je da 80 posto vašeg trčanja treba biti niskog intenziteta, a samo 20 posto srednjeg ili visokog intenziteta. Rekreativni  sportisti često trče bliže omjeru 50/50. Pravilo 80/20 sugeriše da bismo trebali uzeti neka od tih bržih trčanja i usporiti ih kako bismo postigli bolju ravnotežu treninga.

Pravilo 80/20 popularizirano je u knjizi Mata Fitzgeralda 2014., 80/20 Running.

Fitzgerald je svoje preporuke temeljio na istraživanju Stephena Seilera, koji je otkrio da su elitni sportisti u raznim sportovima izdržljivosti, uključujući trčanje, biciklizam i skijaško trčanje, radili oko 80 posto svojih treninga intenzitetom puno nižim nego što bi ikada koristili u utrkama.

Drugim riječima: da biste istrenirali svoje tijelo da ide brzo, morate odradtii puno kilometara sporo. Ovo je slično ideji “polariziranog treninga”, što znači da se držite ekstrema – ili radite vrlo lagano ili vrlo naporno, umjesto da provodite puno vremena između, piše lifehacker.com.

Fitzgerald je u svojoj knjizi brojao minute u lakim, umjerenim i jakim nivoima  intenziteta. Ali ako radite intervalno trčanje, on je brojao intervale i oporavak između njih kao dio vašeg napornijeg rada. Ipak, hlađenje nakon tih intervala računalo bi se kao niski intenzitet.

Tako da možete učiniti isto. Takođe je dobro razmišljati o kilometrima i serijama. Ako izvodite jedno teško trčanje na svaka četiri lagana trčanja, i dalje radite 80/20 (sve dok su ta trčanja otprilike slične kilometraže).

Izvor:Kolektiv

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Tekst objavila:Ljilja Brajković