Zabavno i korisno - Da li znate koje su prednosti vožnje rolera?

Rolanje nije samo zabavno, već je i aktivnost za cijelo tijelo sa malim uticajem koja može da pruži odličan trening.

Vožnja rolera postala je najzabavnija aktivnost tokom perioda kada je pandemija bila u jeku. Osim činjenice da je sjajan način za zabavu, to je i odlična vježba za vaše tijelo. Rolanje pokreće mišiće nogu, ali je relativno lako za zglobove i može pozitivno da utiče na rad srca.

Ako ste radoznali šta je to što je vožnju rolera čini korisnom za tijeo i šta treba da znate prije nego što uskočite u svoj par rolera, pročitajte šta stručnjaci imaju da kažu o tome.

Da li je rolanje dobra vežba?

"Rolanje je odličan oblik kardio treninga bez obzira na godine ili nivo vještine", kaže Tes Strang za Byrdie.

To je oblik kardio vježbanja sa manjim uticajem od trčanja i vožnje bicikla, a zbog potrebe za balansiranjem, stabilizacijom i pokretanjem tijela naprjed, obično koristite više mišića u rolanju nego u trčanju.

Vožnja rolera je vežba za cijelo tijelo - koristi i unutrašnje i spoljašnje mišiće nogu, kao što su gluteusi i unutrašnja bedra, kao i vaše jezgro i ruke.

A pošto je mali uticaj, manje je intenzivan na zglobove u poređenju sa drugim oblicima kardio treninga, poput trčanja. Takođe može biti teže od drugih oblika kardio treninga od, recimo, džogiranja ili trčanja, tako da morate da imate fokus i ravnotežu.

Koje su prednosti?

Samo neke od prednosti vožnje rolera uključuju izgradnju ravnoteže, kontrolu mišića, bolje držanje i samopouzdanje. Što više rolate, kaže Strang, više ćete imati kontrakcije mišića u jezgru, gluteusima, tetivama, listovima, leđima, gležnjevima i dnu karlice, a takođe ćete izgraditi izdržljivost.

Vožnja rolera je odličan kardio trening koji ne samo da izgrađuje mišiće nogu, već i mišiće gornjeg dijela tijela, jer rotirate gornji dio trupa i koristite ruke i ramena da "pumpate" dok krstarite ulicama.

Koliko dugo treba da vozite rolere?

Na kraju krajeva, zavisiće od nivoa kondicije pojedinca, ali dobra vijest je da to ne mora uvijek da bude super dugo. Lauk kaže da možete dobiti odličan trening za samo 10 minuta, ali on preferira sesije rolera u trajanju od 25-30 minuta, tako da ima dovoljno vremena da se zagrije prije i ohladi posle.

Jednom kada savladate dobru tehniku, intervalni trening – na primjer, brzo trčanje, spor oporavak i ponavljanje nekoliko rundi, to je odličan način da imate odličan i brz trening. Sa druge strane, sporo i ravnomerno rolanje (na primer, 20-45 minuta) može biti efikasan aerobni trening.

Ako želite da rolanje postane dio vaše redovne rutine vježbanja, Strang takođe preporučuje da radite osnovni režim snage dva do tri puta nedeljno pored dviue do četiri sesije vožnje rolerima nedeljno.

Možete početi sa malim pliometrijskim skokovima da biste radili na gležnjevima, zglobovima i tetivama, a zatim napredovati u vježbe sa tjelesnom težinom kao što su čučnjevi, i vježbe za jezgro koje pomažu u stabilizaciji.

Rolanje nije samo zabavno, već je i aktivnost za ciuelo tijelo sa malim uticajem koja može da pruži odličan trening. Radi na nogama i gornjem dijelu tijela i može poboljšati ravnotežu i koordinaciju.

Čak i ako niste od djetinjstva stali na rolere, nikada nije kasno da ponovo počnete da uživate u svim blagodetima vožnje. Pronalaženje dobrog para rolera je ključno, ali i doslednost - što ih više vozite, to će vaše tijelo biti bolje u tome.

 

Izvor i foto:Kolektiv.me

Tekst objavila:Jasminka Mulić