Grujić: Mladi sve više zainteresovani da se bave seoskim turizmom (video)

Sekretarijat za ruralni i održivi razvoj Opštine Bijelo Polje i ove godine pripremio je značajnih sedam podsticajnih mjera, koje će dodatno unaprijediti rad i život na selu.

O mjeri koja se tiče razvoja seoskog turizma, ali i o ostalim koje su podjednako važne, u današnjoj emisiji ,,O selu i poljoprivredi“, Radija Bijelo Polje, govorila je Dijana Grujić iz tog opštinskog sekretarijata. Napomenula je da je za ovogodišnje podsticajne mjere izdvojeno 250 hiljada eura.

,,Naši korisnici, registrovani poljoprivredni proizvođači, nosioci registrovanih poljoprivrednih gazdinstava i registrovanih seoskih domaćinstava mogu aplicirati za podsticaj razvoja ruralnog turizma, razvoj seoske infrastrukture, promocija edukacije iz oblasti ruralnog i održivog razvoja, zaštita kvaliteta vazduha kroz kupovinu i ugradnju energetski efikasnih klima uređaja. Zatim, podrška u izgradnji eksploatacionih bunara i ublažavanje prirodnih hazarda, odnosno očuvanje broja grla stoke“, navela je Grujić.

Govoreći o mjeri koju vodi, a to je podsticaj razvoja ruralnog turizma, Grujić je kazala da su mladi sve više zainteresovani da se bave seoskim turizmom.

,,Ruralni turizam je specifičan oblik turizma, koji se odvija na ruralnom području i u sklopu jednog domaćinstva, a podrazumijeva skup svih aktivnosti i dodatnih sadržaja ruralnog stanovništva  na svom porodičnom gazdinstvu, u cilju privlačenja turista i stvaranja dodatnih prihoda. Ispunjava očekivanja i mladih i starijih, i to kroz sva godišnja doba, neposrednu komunikaciju i posvećenost domaćina, ali rekla bih više domaćica, koje su glavni nosioci svih aktivnosti u svom domu i zaslužne su za pun sto ukusnih specijaliteta domaće kuhinje“, kazala je Dijana Grujić u emisiji Radija Bijelo Polje.

Navela je da ove godine pružaju podsticaj poljoprivrednim proizvođačima koji imaju registrovana seoska domaćinstva, i koja su, navodi, u obavezi da se registruju kod Ministrastva turizma, održivog razvoja i razvoja sjevera.

,,Uslove koje mora da ispuni osoba koja želi da se bavi ovom djelatnošću su jednostavni, mora biti registrovan kao poljoprivredni proizvođač i registrovano seosko domaćinstvo. Ta registracija se vrši kod Ministarstva turizma, održivog razvoja i razvoja sjevera, i to su tehnički uslovi koji moraju biti ispunjeni. Moraju se imati smještajni kapaciteti, prostorije za spremanje hrane i posluživanje, minimalno tehnički uslovi u pogledu smještajnih kapaciteta, bezbjednosti hrane, i to nije neka procedura. Komisija izlazi na teren, a papirologija slična kao i za podsticajne mjere“, navela je Grujić.

Prema njenim riječima, na području bjelopoljske opštine registrovano je oko dvadesetak seoskih domaćinstava.

Kazala je da do kraja nedjelje se završava Javni poziv za podsticaj plasteničkoj proizvodnji.

,,Interesantna je mjera promocija i edukacija za oblasti ruralnog i održivog razvoja, gdje svake godine podržavamo razne manifestacije. Osim podsticaja plasteničkoj proizivodnji, za koju poziv ističe krajem nedjelje, za ostale mjere će se vršiti do utroška sredstava“, naglasila je Grujić u emisiji ,,O selu i poljoprivredi“.

Napomenula je da Sekretarijat za ruralni i održivi razvoj u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Crne Gore vrši tretmane preventivne sistematske dezinsekcije i deratizacije javnih površina.

,,Od maja do septembra vršimo dva tretmana uništavanja larvi komaraca, i četiri tretmana odraslih formi komaraca. Bavimo se zaštitom životne sredine, vazduha, vode, ima puno djelova kojima se bavimo a koje možda naši sugrađani i ne znaju“, pojasnila je.

 

 

AUDIO SNIMAK EMISIJE

 

Autorka: Eldina Bećirović

Foto i video: Vladimir Jelić