Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) zajedno sa još 15 organizacija civilnog društva se pridružuje javnom apelu koji su uputile HRA, CGO i CŽP, zahtijevajući hitno povlačenje Predloga zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB) iz skupštinske procedure, saopšteno je iste organizacije.
Zakon je, kako kažu, usvojen bez prethodne javne rasprave i bez konsultacija sa stručnom i građanskom javnošću, a predložena rješenja “ozbiljno ugrožavaju ustavna i međunarodno zagarantovana prava građana i građanki – prije svega pravo na privatnost, zaštitu ličnih podataka i tajnost komunikacije”.
Posebno zabrinjava što Predlog zakona omogućava pristup svim ličnim i osjetljivim podacima građana i bez prethodne sudske odluke, uključujući medicinske, finansijske i druge evidencije.“Predlog zakona o ANB-u predviđa da službenici Agencije mogu pristupati svim ličnim i osjetljivim podacima građana – uključujući medicinske i bankarske – iz evidencija državnih organa i pravnih lica, bez sudske odluke, pisanog sporazuma, mišljenja nadležnih organa ili mogućnosti građana da traže zaštitu. Time se dodatno uklanjaju i postojeće, makar simbolične, kontrole, uključujući obavezu da se zna ko je pristupio podacima”, navode u NVO sektoru. Ovakvo rješenje je kako kažu, suprotno preporukama Komiteta UN za ljudska prava i standardima Evropskog suda za ljudska prava, koji zahtijevaju nezavisni nadzor nad ovakvim mjerama kako bi se spriječile zloupotrebe.
“Izostanak sudskog nadzora, kriterijuma za primjenu mjere i mehanizama žalbe dovodi do toga da ANB stiče neograničenu moć nad ličnim podacima građana/ki, što je ozbiljno kršenje prava na privatnost i vladavine prava.”Zabrinjava i tajno prikupljanje podataka o elektronskoj komunikaciji, uključujući lokaciju i komunikacijske navike, bez kontrole suda.“Predlog zakona ANB-u daje ovlašćenje da bez sudske odluke tajno prikuplja podatke o elektronskoj komunikaciji građana, uključujući informacije o saobraćaju, lokaciji i pokušajima uspostavljanja veze. Time se direktno krše ustavna prava građanai na tajnost komunikacija, jer je Ustavni sud još 2014. utvrdio da ovakvo prikupljanje podataka bez sudske kontrole nije dozvoljeno”, navodi se u saopštenju.
Izvor: RTCG