EU opredijelila 75 miliona EUR za pet infrastrukturnih projekata

Operativni odbor Zapadnobalkanskog investicionog okvira (WBIF) odobrio je juče Crnoj Gori, na sastanku u Londonu, šest grantova za zaštitu životne sredine i energetiku, ukupne vrijednosti 75 miliona EUR, saopšteno je iz Ministarstva evropskih poslova.

Kako su kazali iz tog resora, u okviru tog paketa podrške, Evropske unija (EU) će izdvojiti novac za pet investicionih grantova za infrastrukturne projekte u oblasti zaštite životne sredine i jedan projekat tehničke pomoći za pripremu projektne dokumentacije u oblasti energetike u Crnoj Gori.

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević rekla je da ukupna vrijednost šest investicija, uz nacionalno kofinansiranje i povoljne kredite, iznosi 171,5 miliona EUR. “Implementacijom ovih važnih projekata, unaprijedićemo sisteme za snabdijevanje vodom i tretman otpadnih voda širom Crne Gore i poboljšati kvalitet života naših građana u Kotoru, Tivtu, Ulcinju, Cetinju, Nikšiću i Pljevljima”, kazala je Gorčević u onlajn uključenju u rad Odbora. Prema njenim riječima, Crna Gora će imati višestruku korist od tih projekata. “Modernizacija i proširenje vodovodne infrastukture doprinijeće poboljšanju javnog zdravlja i unaprijediće kvalitet života građana”, rekla je Gorčević.

Ona ja navela da je preduslov uspjeha u sektoru turizma pouzdano snabdjevanje vodom i efikasno upravljanje otpadnim vodama, posebno u popularnim turističkim destinacijama, pa će pozitivan uticaj na tu privrednu granu biti osjetan. “Pored infrastrukturnih projekata, očekuje se da Crna Gora od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) dobije podsticaj u iznosu od miliona EUR i u oblasti energetike”, kazala je Gorčević.

Pored jasne praktične vrijednosti, kako je dodala Gorčević, implementacija tih projekata značajno će uticati na dinamiku ispunjavanja obaveza tokom procesa pristupnih pregovora. Ona je rekla da će, dok se naporno radi da Plan rasta za Zapadni Balkan postane stvarnost, projekti podržani od WBIF pozitivno uticati na ispunjavanje zahtjeva za zaključenje pregovora u Poglavlju 27 – životna sredina. Gorčević je rekla da je pristupanje EU suštinski transformativan proces. “Na njegovom kraju, Crna Gora će u ekonomskom, društvenom i institucionalni smislu pripadati zajednici najrazvijenijih evropskih država”, dodala je Gorčević.

Izvor:MINA

Foto:Vijesti