Najavu premijera Milojka Spajića da će naredne sedmice početi razgovori o uvođenju sedmočasovnog radniog vremena, predstavnici sindikata smatraju uspjehom za koji su se borili godinama, dok poslodavci pitaju odakle će biti obezbijeđen novac.
Spajić je u petak kazao da će ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Naida Nišić, naredne sedmice početi razgovore sa predstavnicima sindikata i poslodavaca, gdje će se iskristalisati finalna verzija reforme uvođenja sedmočasovnog radnog vremena, prenosi portal RTCG.Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata (USSCG), Srđa Keković, rekao je da se ta radnička asocijacija od 2009. godine bori na sedmočasovno radno vrijeme i petodnevnu radnu sedmicu, ali da treba pronaći adekvatan model koji će predstavljati kompromis svih.On je dodao da će se USSCG rado odazvati pozivu Nišić za razgovor."Vrlo važno je da kažem da mi ne znamo koji model se preferira.
Spajić i Nišić su najavili neki model, on nije rezultat nekih razgovora s nama, tek treba da bude. Što se tiče USSCG, mi ćemo dati maksimalan doprinos. Sve ide u pravcu naših očekivanja“, kazao je Keković.On rekao da svaki put kad se uvodi neki novi model, to bude vrlo teško, pogotovo za poslodavce, ali da misli da je model sedmočasnog radnog vremena i petodnevne radne sedmice dobitni.
Keković smatra da takav model predstavlja ravnotežu između privatnog i poslovnog života.
"To je nešto što bi dodatno stimulisalo zaposlene i mislimo da bi u stvari to bila dobitna kombinacija i za svijet rada i za svijet kapitala. Naravno na poslodavcima je da vidimo o kakvom modelu se radi i opet kažem, kao organizacija koja je uvek nastupala vrlo odgovorno, razmotrićemo argumente svake strane, ali svakako podrška tome da se uvede sedmočasno radno vrijeme i petodnevna radna sedmica", poručio je Keković.Na pitanje da li će skraćenje radnog vremena biti problem za zanimanja kao što su vojska, policija ili sudstvo, Keković je odgovorio da je to kompleksno, te da se za pojedina zanimanja model mora dodatno razmotriti."I tu ćemo biti vrlo konstruktivni da ćemo doprineti, jer moramo biti razumni, ali svakako smo svjesni te činjenice", saopštio je Keković.Za advokata Nebojšu Asanovića predlog Vlade ne zvuči loše, ali otvara mnoga pitanja, što će koštati državu na milione EUR.“Između ostalog, znači li to i da će službenici državnih organa raditi sedam sati dnevno, kao recimo sudije, tužioci, policajci, vojnici, oficiri, razni inspektori, zaposleni u prosvjeti i zdavstvu i svi drugi državni, ali i opštinski službenici, a kojih ima na desetine hiljada i biće ih sve više”, pitao je Asanović.
Izvor: Mina