Bjelopoljka Elida Idrizović Franca prva je studentkinja iz Crne Gore na njemackom univerzitetu Martin Luther, gdje na master studijama postiže zapažene rezultate.
Gostujući u emisiji ,,Student", Radija Bijelo Polje, Elida je kazala da se spontano našla u njemačkom gradu Hale.
,,Poslije srednje nijesam imala neke planove, pogotovo ne za putovanje u inostranstvo. Ukazala se prilika da apliciram, prošla sam na prijemnom ispitu, dobila poziv za Koledž, tu sam završila osnovne studije. Na početku je izgledalo da će biti lako, ali baš i nije. Ja sam u Njemačkoj imala porodicu, tako da mi priprema oko papirologije nije bila zahtjevna", navodi Elida.
Tokom osnovnih studija sve je, kaže, bilo užurbano.
,,Nije imalo studenata sa Balkana, sve je novo, sredina, ljudi, profesori. Mnogo projekata, istraživanja. Tesko je bilo na početku učiti jezik, ali eto uz mnogo truda i rada sve se može postići", iskrena je Idrizović Franca.
Smjer ,,Biznis informacioni sistemi" činio joj se najprivlačnijim, jer, navodi, nudi mnogo mogućnosti nakon završetka studija.
,,Ako ne pratiš predavanja u Njemačkoj ne postoji šansa da položiš ispit, ne zato što su predavanja obavezna, već smo prinuđeni da ih pratimo. Postoje i domaći zadaci, koje bez vježbi i predavanja nije moguće uraditi. Sistem obrazovanja dosta je drugačiji nego u Crnoj Gori. Nauče te da se snalaziš, da razmišljaš i pametno biraš i prijavljuješ predmete, jer ukoliko jedan ispit padneš tri puta, ne postoji šansa da ga prijaviš na bilo kom Univerzitetu u toj državi", objašnjava Elida.
Njemci, iako djeluju hladno i zatvoreno, otvoreni su za komunikaciju i saradnju, ističe Elida.
Ona je trenutno zbog epidemiološke situacije u Bijelom Polju, odakle online prati predavanja.
,,Kod nas je dobra organizacija, kako sada, tako i u prvom semestru. Ispiti su nam bili online, Univerzitet ima svoju platformu tako da je bilo lakše sve pratiti. Sve mogu da pratim od kuće, zbog toga sam se i vratila", dodaje Elida Idrizović Franca.
Pored ispita, Elida je tokom osnovnih studija radila i dva veoma važna projekta.
Njene sestre su upisale isti Univerzitet koji ona završava naredne godine.
,,To smatram svojim uspjehom, i drago mi je što sam sve to prenijela na njih. Sada mogu i da im olakšam, jer sam prošla kroz sve te početne faze", dodaje ona.