Privrednici da iskoriste inovativna naučna dostignuća (audio)

Sinergija naučnih dostignuća, inovacija i tehnologije, uz korišćenje prirodnih potencijala, pravi je put do razvoja crnogorske privrede, smatra profesor Radivoje Bogavac iz nevladine organizacije „Novi poredak“.

Upravo u cilju uvezivanja nauke, ekonomije i društva i promocije Strategije pametne specijalizacije, organizacije „Novi poredak“ i Akademija društvenih nauka, realizovale su projekat „Naukom do razvoja privrede“.

„Ovaj projekat je pionirski pokušaj stručnjaka, naučnika i ljudi iz NVO sektora da ukažu na važnost uvezivanja ovih oblasti. Sumirajući rezulatate onogo što smo uradili proteklih mjeseci čini mi se da smo napravi jedan važan korak i da smo uspjeli da motivišemo privrednike i mlade ljude sa sjevera da iskoriste inovacije i informacione tehnologije za unapređenje privrednih djelatnosti“, kazao je Bogavac, gostujući u emisiji „Aktuelno“, Radija Bijelo Polje.

Kako je kazao, posebno su bili fokusirani na održivu poljoprivredu i lanac vrijednosti hrane, energiju i održivu životnu sredinu, zdravstveni turizam i ICT.

„Zato smo organizovali radionice kako bi privrednici i mladi stekli dodatna znanja iz oblasti poljoprivrede, organske proizvodnje, zdravog turizma i IT sektora i pospješili saradnju između ovih oblasti  ekonomije i razvoja društva“, naveo je izvršni direktor NVO „Novi poredak“.

Nakon realizovanih edukativnih radionica i okruglog stola, na kojima su razmijenjena mišljenja i stavovi stručnjaka, privrednika i poljoprivrednih proizvođača, došlo se i do mogućih prijedloga u cilju pospješivanja sinergije privrede, ekonomije i društva.

„Oni se prije svega odnose se na podizanje nivoa svijesti građana i edukaciji poljoprivrednih proizvođača o zdravoj životnoj sredini i organskoj proizvodnji. Takođe, jedan od zaključak je i taj  da je ruralnom razvoju i seoskom turizmu neophodna dodatna podrška kroz zakonodavne okvire, posebno kroz regulisanje  osnovnih smjernica za njihov razvoj. Predloženo je i formiranje poljoprivrednog smjera u srednjim školama, kako bi se stvorio obrazovani i stručni kadar, koji će benefite od nauke moći da primijeni u praksi, a sugerisano je i obezbjeđivanje i učenicima i studentima prakse, posebno u poljoprivredi i turizmu”, saopštio je Bogavac iz NVO “Novi poredak”.

Napomenuo je i da se projekat “Naukom za razvoj privrede” bazira na važnim nacionalnim dokumentima, među kojima su - Strategija pametne specijalizacije Crne Gore 2019-2024, Strategija inovativne djelatnosti 2016-2020 i Strategija naučno-istraživačke djelatnosti 2017-2021.

“U Evropskoj uniji je izrađeno više od 120 strategija pametne specijalizacije. U okviru evropskih strukturnih i investicionih fondova i nacionalnih / regionalnih šema finansiranja za podršku ovim strategijama dostupno je više od 67 milijardi eura”, naveo je on i istakao da je Crna Gora jedina država van EU koja je usvojila Strategiju pametne specijalizacije u junu 2019 godine.

Postizanje glavnog cilja pametne specijalizacije, kako je istakao Bogavac,  bazira se se na tri ključna strateška pravca koji predstavljaju generalnu dugoročnu viziju razvoja zemlje, i to: zdrava, održiva  i digitalizovana Crna Gora.       

Podjsetimo, projekat “Naukom za razvoj privrede” realizovan je uz finansijsku podršku Ministarstva nauke Crne Gore.

AUDIO SNIMAK EMISIJE

Autorka: Sanja Čujović

Foto: arhiva RBP

Audio obrada: Sanida Kajević

Tonska realizacija: Milan Knežević

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE