Sitne, namjereno postavljene neravnine koje širom svijeta upozoravaju vozače da treba da uspore ili da napuštaju saobraćajnu traku, "emituju" muziku Betovena na planinskom auto-putu u udaljenim djelovima Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Skoro kilometar duž auto-puta E84, nazvanog i "Put Šeika Kalife bin Zajeda", vozači u desnoj traci koji ulaze u grad Fudžairu mogu da čuju vibracije u tonovima Devete simfoniju Ludviga van Betovena, ako točkovi gaze te neravnine.
" 'Put muzike' je umjetnički projekat koji postoji u nekim zemljama... a i mi smo ga željeli", rekao je Ali Obaid Al Hefaiti, direktor Akademije likovnih umjetnosti Fudžaira, koja je nedavno postavila neravnine u saradnji sa lokalnim vlastima.
"Projekat je usmjeren na širenje umjetničke kulture kao kombinacija muzike u našim životima", dodao je on.
Za vozače koji ulaze u Fudžejru, traka neravnina u početku izgleda kao veća, pravougaona verzija linija koje razdvajaju tri trake auto-puta. To traje dok se ne dođe do prvog bloka neravnina gdje žljebovi puta zavisno od brzine vozila stvaraju muziku.
Vožnjom preko svakog bloka čuju se najpoznatiji djelovi Betovenove Devete simfonije - završni stavovi poznati kao melodija "Oda radosti" što je zvanična himna Evropske unije.
Al Hefaiti je preporučio vozačima da prolaze preko blokova brzinom od oko 100 km/h da bi melodija zvučala savršeno.
Taj put je postao senzacija na društvenim mrežama, dovodeći posjetioce u jedan od manje poznatih emirata u UAE duž njegove istočne obale sa Omanskim zalivom.
Viđeni su vozači kako usporavaju da bi dobili pravi utisak "muzičkog puta" dok ulaze u grad. Pješaci mogu čuti isto stojeći pored puta dok vozila prolaze.
Koncept nije nov, ima ga i u Iranu na dugoj obali Persijskog zaliva.
Ali Al Hefaiti smatra da je ovo prvo u arapskom svijetu.
Pored toga što je popularno, Al Hefaiti misli da će klasična muzika ući u svakodnevni život i "podići svijest o važnosti umjetničke kulture".
Na pitanje zašto je škola likovnih umjetnosti iz Emirata izabrala evropskog kompozitora rođenog u 18. vijeku da predstavlja Fudžejru, Al Hefaiti je rekao da uvijek podstiče svoje učenike da istražuju različite kulture.
Izvor:Rtcg
Tekst objavila:Ljilja Rabrenović