Prema legendi, nastao je kad su divovi gradili gradove po dolini Mirne pa od preostalog kamenja sagradili Hum.
Smješten u središnjoj Istri, 14 kilometara jugoistočno od Buzeta, nalazi se jedan mali grad za kojeg mnogi tvrde da je najmanji - Hum.
Prema popisu stanovništva koji se sproveo 2021. godine, Hum ima 52 stanovnika i kompletno funkcionalne gradske institucije. Usprkos tome, legislativno spada pod grad Buzet, i zato se ne smatra gradom već naseljem. Kvadraturom takođe zauzima manje područje, a ima i malen broj aktivnosti koji ljudi mogu raditi kad ga posjete.
Nego zašto je i dalje popularno turističko mjesto?
Najmanji grad na svijetu
Naziv Hum potiče od staroslavenskog Hlm što znači šumoviti brežuljak. Prema narodnoj predaji, nastao je kada su divovi gradili gradove u dolini Mirne, a od preostalog kamenja na kraju sagradili Hum. Prvi pisani spomen datira iz 1102. godine kada je Ulrich II darovao je Hum patrijarhu Akvileje. U to vrijeme, Istra je pripadala Franačkom Carstvu. Grof Ulrich I gradio je i obnavljao niz dvoraca u carstvu, uključujući i one u Humu. Grad je bio zaštićen zidinama koje su ga čuvale od čestih napada Mlečana i Turaka.
Na zapadnim gradskim vratima nalaze se dva glagoljaška zapisa, a svake se godine na Dan grada simbolično otvaraju vrata i bira novi gradonačelnik, po običaju poznatom kao izbor „na ljeto dan“.
Osim po svojoj veličini, Hum je poznat i kao Grad biske – rakije s imelom čija receptura potiče upravo iz ovog kraja. Krajem oktombar održava se Smotra rakija na kojoj učestvujuju proizvođači iz cijele Istre.
U Humu završava Aleja glagoljaša – spomen-kompleks posvećen glagoljici, koji se prostire na 7 kilometara dugom putu od Roča do Huma. Ova cesta ukrašena je s 11 kamenih spomenika posvećenih glagoljici, a podignuti su između 1977. i 1985. godine.
Izvor:Kolektiv
Foto: YouTube screenshot/ State of Natural
Tekst objavila:Ljilja Rabrenović