Podaci koje je dvije godine prikupljao svemirski teleskop „Džejms Veb“ (James Webb) potvrdili su raniji nalaz da se univerzum širi za gotovo osam posto brže, nego što bi se očekivalo na osnovu onoga što astrofizičari znaju o početnim uslovima i evoluciji koja traje više od milijardu godina.
Zapažanja najjačeg svemirskog teleskopa ikada raspoređenog čini se da isključuju ideju da su podaci sa njegovog prethodnika, teleskopa „Habl“ (Hubble), bili na neki način pogrešni zbog grešaka na teleskopu.
„Ovo je najveći uzorak podataka teleskopa Veb i to potvrđuje zagonetni nalaz sa svemirskog teleskopa „Habl“ sa kojim smo se borili deceniju da se svemir sada širi brže nego što naše najbolje teorije mogu da objasne“, rekao je astrofizičar Adam Ries sa „Džons Hopkins“ univerziteta u Marilendu, glavni autor studije o ubrzanom širenju svemira koja je objavljena u naučnom časopisu Astrophysical Journal.
‘Nešto nedostaje u razumijevanju univerzuma’
Ries, koji je dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 2011. godine, ukazuje kako se „čini da nešto nedostaje u našem razumijevanju univerzuma“ jer ono „sadrži dosta neznanja o dva elementa, tamnoj materiji i tamnoj energiji“.
„Oni čine 96 posto univerzuma, tako da ovo nije mala stvar“, rekao je on.
Zaključak istraživanja je i da se rezultati „Džejms Veb“ teleskopa „mogu protumačiti tako da sugešu da može postojati potreba za revidiranjem modela univerzuma, iako je veoma teško tačno odrediti šta je to u ovom trenutku“.
Tamna materija, za koju se smatra da čini oko 27 posto univerzuma, je pretpostavljeni oblik materije koji je nevidljiv, ali se njegovo postojanje pretpostavlja na osnovu njegovih gravitacionih efekata na zvijezde i planete. Tamna energija, za koju se vjeruje da čini oko 69 posto svemira, predstavlja pretpostavljeni oblik energije koji prožima ogromne djelove prostora koji se suprotstavljaju gravitaciji i pokreću ubrzano širenje univerzuma.
Izvor: Kolektiv
Foto: Ilustracija
Tekst objavila: Jasminka Mulić