Koliko sati dnevno treba provoditi pred računarom? Zdrav balans u digitalnom dobu

Računari su postali neizostavan dio našeg života – koristimo ih za rad, obrazovanje i zabavu. Ipak, predugo sjedenje ispred ekrana može negativno uticati na zdravlje, posebno kod djece i mladih. Koliko sati dnevno je zapravo preporučljivo provoditi pred računarom? Ključ je u balansu i pravilnoj organizaciji vremena.

1.Preporuke za djecu i tinejdžere

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i pedijatri širom svijeta preporučuju ograničeno vrijeme pred ekranima za mlađu populaciju.

Djeca ispod 2 godine: Vrijeme pred ekranom treba biti potpuno izbjegnuto, osim u slučajevima kada je riječ o video pozivima sa porodicom.

Djeca od 2 do 5 godina: Maksimalno 1 sat dnevno, uz nadzor roditelja i sadržaj koji podstiče učenje i interakciju.

Djeca od 6 do 12 godina: Do 2 sata dnevno, uključujući i vrijeme za domaće zadatke, uz pauze svakih 30 minuta.

Tinejdžeri od 13 do 18 godina: 3–4 sata dnevno, ali uz obavezno kombinovanje s fizičkom aktivnošću i vremenskim ograničenjima za društvene mreže i igrice

2.Preporuke za odrasle

Kod odraslih, vrijeme pred računarom zavisi od prirode posla i navika u slobodno vrijeme.

Radno vrijeme: Prosječan radni dan uključuje 6–8 sati rada za računarom. Da bi se izbjegli problemi sa zdravljem, potrebno je praviti pauze svakih 30–60 minuta i ustajati, istezati se ili šetati.

Slobodno vrijeme: Ograničiti dodatno vrijeme pred ekranom na 1–2 sata dnevno. Ovo se odnosi na društvene mreže, filmove i igrice. Umjesto toga, preporučuje se više aktivnosti na otvorenom ili čitanje knjiga.

3.Negativni uticaji predugog boravka pred ekranom

Previše vremena provedenog pred računarom može izazvati razne zdravstvene probleme:

Problemi sa očima: Suve i umorne oči, zamagljen vid i glavobolje često su rezultat produženog gledanja u ekran (tzv. „računarski vidni sindrom“).

Loše držanje: Dugotrajno sjedenje može dovesti do bolova u vratu, leđima i ramenima, kao i do problema sa kičmom.

Mentalno zdravlje: Povećan rizik od stresa, anksioznosti i smanjen fokus. Kod djece i tinejdžera, društvene mreže mogu negativno uticati na samopouzdanje.

Manjak fizičke aktivnosti: Dugotrajno sjedenje povećava rizik od gojaznosti i problema sa kardiovaskularnim zdravljem.

4.Savjeti za zdrav odnos prema računarima

Da biste izbjegli negativne efekte, slijedite ove savjete:

Pravilo 20-20-20: Nakon svakih 20 minuta gledanja u ekran, sklonite pogled i gledajte 20 sekundi u nešto udaljeno 20 metara. Ovo pomaže očima da se odmore.

Pravljenje pauza: Ustajte sa stolice svakih 30–60 minuta, protegnite se ili prošetajte.

Ergonomski položaj: Stolica i radni sto treba da budu prilagođeni vašem tijelu, tako da kičma ostane u neutralnom položaju, a ekran na visini očiju.

Vrijeme za fizičku aktivnost: Tokom dana, odvojite najmanje 30 minuta za vježbanje, šetnju ili neku drugu aktivnost koja podstiče kretanje.

Ograničite vrijeme za zabavu: Umjesto dodatnih sati na društvenim mrežama ili igranju igrica, provodite slobodno vrijeme sa porodicom ili u prirodi.

Zaključak

Vrijeme pred računarom je dio savremenog života, ali je važno da se koristi pametno. Djeca, tinejdžeri i odrasli trebaju pronaći ravnotežu između digitalnih obaveza i fizičkih aktivnosti. Pridržavanje preporučenih smjernica i pravljenje pauza osiguraće bolje zdravlje i produktivnost, bez štetnih posljedica za tijelo i um.

Sjetite se – tehnologija je korisna, ali vaše zdravlje je nezamjenjivo.

Izvor:Kolektiv

Foto: Ilustracija, Pixabay

Tekst objavila:Ljilja Rabrenović