Nauka je više puta dokazala da naše kognitivne sposobnosti zavise od nekoliko faktora; od sna do hrane i pića koje konzumiramo.
Kako mjesec rođenja utiče na našu inteligenciju?
Studija koju je sproveo „Nacionalni biro za ekonomska istraživanja” pokazala je da postoji jasna veza između mjeseca rođenja i naše inteligencije. Istraživanje, u kojem su učestvovali Univerzitet u Torontu, Univerzitet Floride i Univerzitet Northvestern, analiziralo je kognitivni razvoj 1,2 miliona djece školskog uzrasta. Učesnici studije su pohađali državne škole i bili su između šest i petnaest godina.
Utvrđeno je da oni koji rođeni u septembru imaju viši prosjek ocjena u odnosu na one rođene u drugim mjesecima. Iz ovoga se razvila teorija da se najpametnija djeca rađaju u septembru.
Naravno, nije sve tako crno-bijelo: za početak treba naglasiti da ocjene nisu jedini pokazatelj inteligencije. U školama u kojima je sprovedeno istraživanje djeca se ne upisuju u školu prema kalendarskoj godini rođenja, već su u istom odjeljenju rođena od septembra do avgusta naredne godine. To znači da su djeca rođena u septembru uvijek najstarija u odjeljenju, što takođe doprinosi boljim ocjenama. Teoriju je dodatno potvrdila i činjenica da su djeca rođena u avgustu (odnosno najmlađa u odjeljenju) imala najnižu prosječnu ocjenu.
Da li su djeca koja su najmlađa u odjeljenju u nepovoljnom položaju? Istraživanja su pokazala da su čak i oni koji u početku nisu imali najbolje rezultate kasnije sustigli svoje starije drugove iz razreda. Najveća razlika je bila u nižim razredima, ali kasnije više nije bila tako očigledna.
Istraživanje je čisto informativno, ali stručnjaci su jednoglasni: svako od nas ima jedinstvene talente i sposobnosti, bez obzira na mjesec rođenja.
Izvor:Kolektiv
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Tekst objavila:Ljilja Brajković