Ako ste vlasnik mačke, bez obzira na to da li živi u zatvorenom i na otvorenom, možda ćete se suočiti sa situacijom da ona jednostavno nestane. Čak i mačke koje ne izlaze iz kuće mogu neočekivano da izađu kroz vrata ili iskoče kroz prozor.
Male su šanse da mačka ode daleko: ona je veoma teritorijalna životinja pa pažljivo pretražite obližnja područja u potrazi za pogodnim mjestima za skrivanje.
Da biste pronašli svoju mačku, prvo razmotrite moguće razloge njenog odsustva.
Najvažnije je da ostavite po strani emocije i procijenite šta je realno moglo da se desi.
Mačka je nestala zbog ljudske intervencije
Postoji mogućnost da je mačka "žrtva" jednog od sljedećih scenarija: sa ulice ju je preuzela služba za napuštene životinje, uzeo ju je neki ljubitelj mačaka koji misli da se izgubila ili je spasao neko ko misli da je napuštena, zanemarena ili da je lutalica. Ali, možda je mačku oteo neko ko želi da je proda, pogotovo ako je rasna i skupocjena, moguće da je uzeta u nehumane svrhe (za mamljenje pasa ili ritualno žrtvovanje), možda je "pala" u ruke komšije koji ne voli mačke, a moguće je i da se sakrila ispod vozila ili popela na drvo sa koga ne može da siđe.
Mačka je povrijeđena ili je nastradala
Kućne mačke obično su nenaviknute na život izvan doma i teško će se snaći na otvorenom, bez obzira na instinkte. Maca može da nastrada u automobilskoj nesreći, može je napasti i usmrtiti pas, čopor pasa ili druga mačka, a u nekim regijama će stradati u susretu sa divljim životinjama.
Isplanirajte strategiju potrage za mačkom
Potraga za mačkom može imati dva ishoda u slučaju da je pronađete. Ako je preživjela, povratak u dom će smiriti mačku koja je možda svašta pretrpjela na ulici, ali će sam susret sa vama olakšati njen oporavak, u slučaju da nije povrijeđena.
Kako da pronađete mačku koja je nestala?
1.Provjerite svoje dvorište: mačke koje žive u zatvorenom i iskradu se obično ostaju u blizini, u svom dvorištu, ili se kriju ispod terase, u žbunju, na drvetu.
2.Ukoliko imate alarm za bebu, ili sigurnosnu kameru, iskoristite ih i usmjerite na činiju sa hranom koju ćete postaviti na ulazu u dom.
3.Napravite postere i letke sa slikom mačke, oblijepite u kraju u kome živite i ponudite nagradu pronalazaču.
4.Kontaktirajte sa službama koje brinu o napuštenim životinjama, posjetite najbliže prihvatilište za životinje, ostavite letak i raspitajte se o najskorije prispjelim mačkama. Posavjetujte se sa lokalnim organizacijama koje se bave udomljavanjem napuštenih kućnih ljubimaca: zatražite dozvolu da posjetite hranitelje koji su možda nedavno primili mačku.
5.Pozovite lokalne veterinare: možda je neko pronašao vašu mačku povrijeđenu, ili zamolite veterinare da ostavite letke u njihovim ordinacijama.
6.Oglasite nestanak mačke u lokalnim štampanim medijima koji imaju oglasne rubrike "izgubljeno-nađeno". Provjerite onlajn medije i društvene mreže na kojima postoje objave o pronađenim kućnim ljubimcima.
7.Angažujte stručno lice koje traga za izgubljenim kućnim ljubimcima putem novih tehnologija (pod uslovom da je vaša mačka čipovana).
Koliko je važan mikročip
Ako mačka ima mikročip, veća je vjerovatnoća da će vam biti vraćena. Ako mačka nosi ogrlicu sa vašim podacima, većina pronalazača će vam vratiti ljubimca. Uz mikročip, postoji i tetovaža ljubimca, određenom oznakom po kojoj će vas pronaći. Tetovaže na ušima ili stomaku koje se primjenjuju u nekim zemljama prilikom sterilizacije takođe će biti od pomoći. I GPS uređaji za praćenje mogu da pomognu ako se mačka izgubi.
Budite oprezni kad nudite nagradu
Postoje priče o okrutnim iznuđivačima koji su izvlačili velike novčane nagrade ožalošćenim vlasnicima kućnih ljubimaca pod pretpostavkom da su ih "pronašli". Ako oglašavate nestanak mačke i nudite nagradu pronalazaču, izostavite jedan ili dva bitna identifikaciona detalja (npr. jedan crni brk, jedan bijeli prst, određena šaru na repu i slično). Nikako ne šaljite novac nalazaču ako mačka nije pred vašim očima.
Vaše komšije mogu biti od velike pomoći u potrazi za mačkom, jer su to još nekoliko pari očiju, ali i i ušiju.
Izvor:Nezavisne novine
Foto: Pixabay
Tekst objavila:Ljilja Brajković