Naučnici otkrili gene koji utiču na početak puberteta

Naučnici su identifikovali šest gena za koje kažu da „odlučujuće" utiču na vrijeme početka puberteta, kao i do sada nepoznate varijetete ovih gena.

Istraživači sa Univerziteta Kembridž proučavali su DNK oko 800.000 žena iz Evrope, Sjeverne Amerike, Kine, Japana i Koreje.

Univerzitet je u ponjedeljak objavio detalje studije, koju je podržao Savjet za medicinska istraživanja.

Vodeći istraživač studije dr Ketrin Kentistou rekla je da su geni otkriveni kod djevojčica, ali da su često imali „isti uticaj“ na vrijeme početka puberteta kod dječaka.

„Varijante“

Međunarodni tim, predvođen istraživačima iz Jedinice za epidemiologiju Savjeta za medicinska istraživanja (MRC) na Univerzitetu Kembridž, sproveo je najveću studiju te vrste, saopštio je univerzitet.

Studija je objavljena u naučnom časopisu Nejčer genetiks.

„Istraživači su pronašli više od hiljadu varijanti – malih promena u DNK – koje utiču na vreme pojave prve menstruacije“, navodi se u saopštenju univerziteta.

„Oko 600 ovih varijanti primjećeno je prvi put.“

Dr Kentistou, vodeći istraživač studije, dodala je: „Ovo je prvi put da smo uopšte mogli da analiziramo rijetke genetske varijante na ovom nivou.“

„Identifikovali smo šest gena koji duboko utiču na vrijeme početka puberteta. Iako su ovi geni otkriveni kod djevojčica, oni često imaju isti uticaj na vrijeme puberteta i kod dječaka."

Gojaznost

Naučnici uključeni u studiju rekli su da postoji veza između ranog puberteta i povećanja telesne težine.

„Mnogi geni koje smo otkrili utiču na rani pubertet tako što prvo ubrzavaju debljanje kod novorođenčadi i male djece“, rekao je profesor Džon Peri.

„Ovo onda može dovesti do potencijalno ozbiljnih zdravstvenih problema u kasnijem životu, jer raniji pubertet dovodi do veće stope prekomjerne težine i gojaznosti u odraslom dobu."

'Genetski rezultat'

Univerzitet je u svom saopštenju naveo da je starost u kojoj djevojčice ulaze u pubertet i počinju da dobijaju menstruaciju obično između 10. i 15. godine.

„To je sve ranije i ranije posljednjih decenija“, navodi se u saopštenju.

„Razlozi za to nisu u potpunosti istraženi.“t

„Rani pubertet je povezan sa povećanim rizikom od brojnih bolesti u kasnijem životu, uključujući dijabetes tipa dva, kardiovaskularne bolesti i određene vrste raka.“

„Kasniji pubertet, s druge strane, povezan je sa mnogo boljim zdravstvenim stanjem u odraslom dobu i dužim životnim vijekom."

Istraživači su generisali „genetski rezultat" kojim može da se predvidi da li će djevojčica dostići pubertet veoma rano ili veoma kasno, stoji u saopštenju univerziteta.

Izvor:Kolektiv

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Tekst objavila:Ljilja Brajković