Jedno od najvećih pitanja na koje još uvijek nema odgovora je da li postoji život van zemlje. I ako postoji, gdje se "krije"?
Naučnici sa Univerziteta Kornel vjeruju da su napravili veliki korak naprijed u davanju odgovora na ovo pitanje. Naime, u svojoj novoj studiji, oni tvrde da planete na kojima se nalazi vanzemaljski život mogu da daju karakterističnu ljubičastu nijansu bakteriji.
"Mi samo otvaramo oči za ove fascinantne svjetove oko nas", rekla je dr Liza Kalteneger, koautorka studije.
"Ljubičaste bakterije mogu da prežive i napreduju pod toliko različitih uslova da je lako zamisliti da bi u mnogim različitim svjetovima ljubičasta mogla biti samo nova zelena."
U svojoj novoj studiji, tim pokušava da shvati šta bi lovci na vanzemaljce trebalo da traže, piše Dejli mejl.
"Moramo da napravimo bazu podataka za znakove života kako bismo bili sigurni da naši teleskopi ne propuste znakove života ako se desi da on ne izgleda baš kao ono sa čime se svakodnevno susrećemo", rekla je dr Kalteneger.
Istraživači su katalogizirali boje i hemijske potpise iz raznovrsnog spektra organizama i minerala.
Njihova analiza je otkrila da ljubičaste bakterije mogu koristiti nevidljivo infracrveno zračenje za pokretanje fotosinteze.
"Iz tog razloga, ljubičaste bakterije su vjerovatno bile rasprostranjene na Zemlji prije pojave fotosinteze biljnog tipa", rekli su istraživači, prenosi Dejli mejl.
"Oni već napreduju ovdje u određenim nišama", rekla je Ligija Fonseka Koeljo, prva autorka studije.
Izvan Zemlje, ljubičaste bakterije bi mogle biti posebno pogodne za planete koje kruže oko hladnijih crvenih patuljaka.
"Zamislite samo da se ne takmiče sa zelenim biljkama, algama i bakterijama", dodala je dr Koeljo,
"Crveno sunce bi moglo da im pruži najpovoljnije uslove za fotosintezu."
Štaviše, istraživači kažu da bi ovi svetovi proizveli prepoznatljiv "laki otisak prsta" koji bismo mogli da otkrijemo koristeći i zemaljske i svemirske teleskope.
Nova studija dolazi ubrzo nakon što su naučnici sugerisali da bi vanzemaljski život mogao da bude mnogo bliže nama nego što mislimo.
Naučnici sa Univerziteta u Vašingtonu tvrde da bi NASA mogla da potvrdi vanzemaljski život 2030. godine kada lansira svoju letjelicu vrednu 178 miliona dolara na Jupiterov mjesec, a čije je lansiranje planirano za oktobar. Planirano je da letjelica provede četiri godine istražujući ledeni mjesec.
U nedavnoj studiji, istraživači su analizirali instrumente na letjelici, otkrivši da su sposobni da pokupe jednu živu ćeliju u malom zrnu leda izbačenom iz mjesečevog okeana, navodi Dejli mejl.
Izvor:Kolektiv
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Tekst objavila:Ljilja Brajković