Roditeljstvo je najvažnija uloga u životu većine osoba. Svaka osoba je individua za sebe pa se tako i svako roditeljstvo. Roditelj teži odgojiti dobru, empatična, etičnu, marljivu i kreativnu djecu. Međutim, nauka sugeriše da bi roditelji trebali više vremena posvetiti razmišljanju o tome jesu li njihova djeca samoosjećajna.
Naime, istraživanja su pokazala da samoosjećanje ima velike učinke na sreću i uspjeh u životu. Prema studiji provedenoj u Kini mentalno zdravlje poboljšava se pomoću razgovora sa samim sobom, ali s istom nježnošću i razumijevanjem koje biste pokazali prijatelju.
Samoosjećanje je kvaliteta kojoj se pridaje puno manje pažnje nego što smo posvećeni razvoju inteligencije, kreativnosti i odlučnosti kod svoje djece. Međutim, u roditeljstvu samoosjećanje je pomalo zanemareno.
Edukatorka Jamie Lynn Tatera otkrila je tri jednostavna načina pomoću kojih će roditelji razviti samoosjećajnost kod svoje djece.
Tri načina za razvijanje samoosjećajnosti kod djece:
Razgovor s djecom onako kako želite da ono razgovara samo sa sobom;
Modeliranje samoosjećanja;
Razgovor s djecom o tome kako se nose s osjećajima;
Stručnjakinja je poručila da djeca koja vide svoje roditelje savršenim ne posjeduju vještine koje su im potrebne za suočavanje s vlastitim nesavršenostima.
Izvor:RTCG
Foto: Pixabay, ilustracija
Tekst objavila:Ljilja Brajković