Balkanska država otvorila školu za čobane: Veliko interesovanje polaznika

Nezainteresovanost za tradicionalno zanimanje stočarstva problem je za cijeli svijet

Kada im je dosta stresa, buke, gužve i asfalta, mnogi često kažu da će "otići da čuvaju ovce". Međutim, statistički gledano, skoro niko to zapravo ne uradi.

Nezainteresovanost za tradicionalno zanimanje stočarstva nije samo problem na našim prostorima, već se sa njim suočava cijeli svijet. Zato je u Bugarskoj nedavno pokrenuta prva zvanična škola u kojoj se uči posao čobana, piše Putnikofer.hr. 

Prva čobanska akademija otvorena je u živopisnom okruženju planine Pirin i već je izazvala veliko interesovanje.

Čobanska akademija nosi naziv "Todorovi košari", po refrenu poznate bugarske narodne pjesme, a osnovana je sa ciljem očuvanja autohtonih rasa ovaca i koza, kao i starog zanata.

Škola se nalazi na planini Pirin, u blizini sela Vlahi u jugozapadnoj Bugarskoj. Okruženje u kojem se nalazi je skoro idilično, mirno, daleko od civilizacije i stoga savršeno za izučavanje profesije u kojoj radno mjesto izgleda upravo takvo.

Prvi polaznici škole za buduće čobane upisali su se prošle jeseni, a među njima je bilo 20 odraslih i osmoro djece.

Stočarstvo i ovčarstvo su nekada bili izuzetno važni u Bugarskoj, zemlji čija je privreda u prošlosti bila pretežno zasnovana na poljoprivredi. Iako se to danas mijenja, tradicije kao što su uzgoj voća i povrća i briga o stoci i dalje se poštuju.

Nekada su se pastirske vještine prenosile sa oca na sina, ali danas većina ljudi nema od koga da ih nauči. Upravo to je praznina koju Akademija za pastire želi da popuni.

Obuka će imati četiri nivoa i pomoći će učenicima da nauče o istoriji autohtonih rasa u zemlji, izgradnji torova, ispaši i muži životinja, krčenju pašnjaka i učenju tradicionalnih stočarskih praksi.

Osnivači Akademije se nadaju da će uspjeti da obezbijede opstanak autohtonih rasa ovaca i koza.

Najvažnije su karakačanske ovce i planinske dugodlake koze. Ove dvije rase igraju važnu ulogu u održavanju ravnoteže ekosistema u planinskim predjelima ove balkanske zemlje. A tradicionalne rase domaćih životinja obezbjeđuju biodiverzitet i vrijedan lokalni genetski fond, ističu osnivači Akademije.

Izvor:Analitika

Foto: Shutterstock/Boonyadej Nannar

Tekst objavila:Ljilja Brajković