Indonežansko ostrvo Bali jedna je od najpopularnijih svjetskih destinacija za odmor. Uličnu vrevu boje naizmjenično buka motora, žagor prolaznika i muzika koja dopire iz lokalnih kafića. Međutim, jednog dana u godini, cijelo ostrvo potpuno utihne.
Za razliku od mnogih drugih kultura, hindusi sa Balija ne obilježavaju Novu godinu vatrometom, zabavama ili pićem.
Umjesto toga, posmatraju Njepi, to jest tišinu. Tokom 24-časovnog obilježavanja ovog praznika vjernici na Baliju poste, meditiraju, isključuju struju i ostaju kod kuće sa svojim porodicama, piše RTS.
Lokalni pripadnici službe obezbjeđenja patroliraju ulicama kako bi bili sigurni da niko ne izlazi. Na ulicama nema automobila osim povremeno kola Hitne pomoći. Cijelo ostrvo staje.
Bez obzira na lična uvjerenja pojedinaca, praznik će uticati na sve koji posjete ostrvo tokom Njepija. Aerodrom i sve turističke atrakcije su zatvoreni, a hoteli u ovom periodu (od šest ujutru do sljedećeg dana u isto vrijeme) nikoga ne odjavljuju.
Iako tokom čitavog Dana tišine nema nikakvog dešavanja, dani koji prethode ovoj Novoj godini, veoma su popularni kod posjetilaca upravo zbog posebnih rituala koji se ne mogu doživjeti nigdje drugdje.
Šta je Njepi i šta predstavlja
Kalendar koji se koristi na Baliju traje 210 dana, a Njepi pada na dan nakon mladog Mjeseca 10. lunarnog mjeseca, što je ove godine, 11. marta.
Dan uoči Njepija zove se Ngrupuk, kada se džinovska čudovišta ogoh ogoh, koja predstavljaju zle duhove, paradiraju ulicama. Izrada ovih likova od papira i kartona traje više mjeseci i oni se simbolično spaljuju nakon parade.
„Sa religiozne i filozofske tačke gledišta, Njepi treba da bude dan samointrospekcije da bismo razmislili o vrijednostima – humanosti, ljubavi, strpljenju i dobroti, koje bi trebalo da budu u nama do kraja života“, kaže profesor Vejan Ari, direktor Škole za međunarodnu obuku koji je rodom sa Balija.
Ngrupuk je, dakle, dan kada treba izbaciti svu buku iz svog sistema prije nego što se Nova godina obilježi analizom sebe.
Profesor Vejan objašnjava da tradicija nalaže da se ide od kuće do kuće „sa bakljom, uz mnogo buke, pljuvanje lokalnog začina mesvi u svaki ugao građevine, kao i posipanjem krečnjaka u obliku krsta pri dnu porodičnih svetilišta“.
Dok su većina Indonežana muslimani, Bali je izuzetak jer stanovništvo mahom čine hinduisti. Ipak, na Baliju su veliki hinduistički praznici kao što su Holi i Divali mnogo manje popularni od Njepija.
Za one koji žele da nauče nešto o kulturi, vjerovanjima i običajima stanovništva sa Balija, prave se posebni programi kako bi se pomoglo gostima da razumiju obrede i učestvuju u njima.
Uoči praznika sa gostima se razgovara, a potom se odlazi u obližnje selo kako bi se svi pridružili proslavi Ngrupuka.
Rezervacije za sam dan Njepija nisu moguće, ali gosti koji stignu prije praznika mogu da ostanu. Hoteli o svemu obavještavaju turiste prije putovanja.
Posjetioci ne mogu da napuste svoje hotele ili stanove koje su iznajmili. Ako žele da iskuse dan na isti način kao lokalci, mogu se odlučiti za apstiniranje od elektronskih uređaja i moderne tehnologije.
Hoteli obezbjeđuju tri obroka za svoje goste budući da nijedan restoran nije otvoren, a moguće je koristiti i bazen, spa centar i teretanu. Internet takođe ostaje uključen jer domaćini ističu da „poštuju svoju kulturu, ali poštuju i goste“.
Za Ngrupuk, osim pomenutih programa, turisti mogu da dožive „rat protiv vatre“ – dramatičan ritual u kojem lokalni muškarci pale kokosove ljuske i bacaju ih jedni na druge.
Izvor:RTCG
Foto:Pixabay
Tekst objavila:Ljilja Brajković