Video usnimljen dronom na obali južne Kalifornije možda je otkrio prvi ikad pogled na novorođenče velike bijele ajkule u divljini.
Bijela ajkula duga 1,5 metara primijećena je 9. jula 2023. godine, na oko 400 metara od obale Karpinterije u Kaliforniji. Nju su iz vazduha usnimili režiser filma o divljim životinjama Karlos Gauna i Filip Stern, student doktorskih studija na odjeljenju za biologiju na Univerzitetu Kalifornija Riversajd.
Blijeda boja i veličina ajkule odmah su se naučnicima učinile neobičnim. Odrasle velike bijele ajkule su sive odozgo i bijele ispod.
Gauna i Stern su kasnije pregledali slike i video i primjetili su tanak, beijli film koji je prekrivao ajkulu i koji se skidao sa životinje dok se kretala.
„Uvećali smo slike, pustili usporeni snimak i shvatili da se bijeli sloj skida sa tijela dok je plivala“, rekao je Stern u saopštenju za javnost.
„Vjerujem da je to bila novorođena bijela ajkula koja je odbacivala svoj embrionalni sloj“, kazao je.
Dok su u materici, ajkule se hrane neoplođenim jajima kao izvorom proteina. Majke nude dodatnu ishranu mladuncima koji rastu – mlijeko koje se izlučuje u materici. To je ono što, kako Gauna i Stern vjeruju, daje ajkuli neobičnu boju.
Oni su dokumentovali svoja zapažanja u studiji objavljenoj u časopisu Environmental Biology of Fishes journal.
„S obzirom na to da bijele ajkule proizvode mlijeko u materici, postoji mogućnost da je ova tečnost ili druga tečnost mogla da se zalijepi za ajkulu neposredno prije rođenja“, primijetili su autori u studiji.
Ako je njihova procjena tačna, to je prvi put da je novorođena velika bijela ajkula primijećena u divljini.
Gevin Nejlor, direktor programa za istraživanje ajkula na Univerzitetu Florida i kustos u Prirodnjačkom muzeju Floride, rekao je da je moguće da je viđena tek rođena beba velike bijele ajkule, ali je dodao da je nalaz „spekulativan”.
„Bijele ajkule obično imaju između osam i 12 mladunčadi odjednom, pa gdje su onda sve ostale“, upitao je Nejlor, koji nije bio uključen u studiju.
Nikolas Rej, istraživač sa Univerziteta Notingem Trent u Velikoj Britaniji, koji je proučavao dinamiku populacije velikih bijelih ajkula u Južnoj Africi, nazvao je viđenje koje su dokumentovali Gauna i Stern „fantastičnim“.
„Ovo zapažanje je izuzetno značajno i na početku je razumijevanja naučnika o neuhvatljivim reproduktivnim ciklusima ove ugrožene vrste. To bi moglo otključati vrata kao novo otkriće i pojačati potrebu za većom zaštitom u ovim oblastima“, rekao je Rej, koji takođe nije bio uključen u ovu studiju.
To što je mladunče ajkule snimljeno tako blizu obale moglo bi biti značajno, jer njegova starost znači da je vjerovatno rođeno u plitkim vodama.
Drugi stručnjaci za ajkule vjeruju da se velike bijele ajkule rađaju dalje na moru, navodi se u saopštenju.
„Drugi istraživači su pretpostavili da se bijele ajkule rađaju u plitkim, priobalnim vodama u ovom regionu, ali nikada nisu primijećene“, rekao je Greg Skomal, viši naučnik za ribarstvo u Odeljenju za morsko ribarstvo Masačusetsa i autor knjige „Chasing Shadows: My Life Tracking the Great White Shark“.
„Iako prisustvo ove mlade bijele ajkule u toj oblasti podržava ovu hipotezu, njeno rođenje nije primijećeno. Ne možemo isključiti da je ajkula, koja je prilično pokretna, mogla da otpliva na veliku udaljenost od mjesta rađanja. Ali, bez obzira na to, ovo je veoma uzbudljivo zapažanje“, rekao je Skomal.
Ova zapažanja zahtijevaju „dalju istragu i dodatne dokaze za podršku ili pobijanje“, navodi se u studiji.
„Ipak, u oba slučaja, upotreba letećeg drona pružila je nauci o ajkulama još jedan zanimljiv skup informacija“, dodali su autori studije.
Izvor i foto: Kolektiv.Me
Tekst objavila: Ljilja Brajković