Fabbriche di Careggine je poput italijanske Atlantide.
Prije nekoliko decenija ovo selo, nekada s brojnim stanovnicima, potopljeno je kako bi se napravilo mjesta za vještačko jezero Vagli.
Ipak, povremeno, Fabbriche di Careggine izranja iz vode. Ove godine bi se to trebalo da se dogodi prvi put nakon više od 30 godina.
Selo Fabbriche di Careggine smješteno je u provinciji Lucca u Toskani, otprilike sat i po sjeverno od Pise. Njegova istorija seže daleko unazad, još u 13. vijeku tu su se naseljavali kovači koji su iz obližnjeg planinskog masiva Monte Tambura dobijali željezo.
U 17. vijeku Fabbriche di Careggine postalo je jedno od najvažnijih proizvodnih mjesta željeza u Italiji, a početkom 1900-ih selo je čak trgovalo i mramorom, piše Travel Book.
Ali, samo nešto manje od 40 godina kasnije, stanovnici su morali da napuste svoje domove i presele se u Vagli di Sotto.
Naime, izgradnjom gigantske brane visoke 96 metara cijelo je selo Fabbriche di Careggine nestalo u vodama jezera Lago di Vagli, danas najvećeg vještačkog jezera u Toskani.
Ipak, Fabbriche di Careggine nije zauvijek izgubljeno. Od potapanja sela 1953. godine već se četiri puta pojavilo.
Razlog je jednostavan, kad se jezero održava, radnici ispuste vodu. Tada postaju vidljive srednjevjekovne ruševine, uključujući crkvu San Teodoro iz 1590. godine.
Do sada je voda bila ispuštena 1958., 1974., 1983. i posljednji put 1994. godine. Tada je pojavljivanje sela postalo atrakcija, a prema talijanskom časopisu "Dove", 1994. godine ga je navodno posjetilo milion ljudi.
Izgleda da se prvobitno planiralo održavati jezero jednom u deceniji, ali sada je prošlo skoro 30 godina otkako je Fabbriche di Careggine posljednji put bio vidljiv.
Ove godine bi napokon trebalo da dođe do ponovnog izrona!
Prema lokalnom portalu "Intoscana", neobično selo trebalo bi ponovno da ispliva iz voda u proljeće 2024. godine, prenosi Večernji.hr.
Izvorno je trebalo isprazniti branu već 2016. godine, ali je taj datum nekoliko puta odgođen, između ostalog zbog pandemije Kovida-19, nedostatka vode i niskih oborina u tom području.
Izvor i foto: Analitika
Tekst objavila: Ljilja Brajković