Provjeravate svoju frizuru, tražite odgovarajuće svjetlo i savršen ugao, isprobavate nove filtere i osvježavate svoje društvene mreže, da li vam ovo zvuči poznato? Selfi fotografiju svi koristimo, dobila je i svoj dan. Obilježava se svakog 21. juna.
Ako se osjećate usamljeno, nosite novu omiljenu odjeću, ili čak i ako vam je samo dosadno, vrijeme je da izvadite telefon sa kamerom i kažete: „Ali prvo, dozvolite mi da napravim selfi„.
Istorija Nacionalnog dana selfija
Autoportret je bezvremen kao i sama umjetnost. Od pronalaska filmske kamere 1885. godine, ljude privlači da vide sopstvene fotografije.
Uvođenje digitalne fotografije podstaklo je trend rada na autoportretima od 1990-ih, pa do ranih 2000-ih, pošto je trenutna priroda razvoja fotografije učinila da to postane pristupačniji način fotografisanja, piše National Today.
U vrijeme kada su se telefon sa kamerom, digitalni fotoaparati i društveni mediji spojili oko 2005. godine, „selfi“ nije bila samo nova riječ u našem leksikonu, već je bio svjetski fenomen.
Smatra se da je za prvi selfi zaslužan Robert Kornelijus, američki hemičar i osnivač fotografije. Kornelijus je morao da sjedi mirno 10 do 15 minuta da bi napravio prvi namjerni autoportret koristeći dagerotipski metod fotografije 1839.
Selfi je evoluirao jednako brzo kao i tehnologija same fotografije, sa mnogim umjetnicima koji su uspostavili i redefinisali žanr selfi portret u poslednjih 181 godinu.
Selfi su koristili i manje poznati, ali izuzetno talentovani umjetnici kao što je Vivijan Majer, ali i ikona pop kulture poput Endija Vorhola.
Ali tek početkom 2000-ih ta fotografija, a samim tim i selfi je bio masovno dostupan javnosti uvođenjem prve kamere za mobilni telefon. Od tada, selfi se brzo mijenjao i postao istovremeno i ležerno sredstvo komunikacije i usavršena umjetnička forma.
Selfiji su pomogli ljudima da pokrenu karijere u svim oblastima, od zabave i umjetnosti, pa sve do marketinga.
Izvor i foto: RTCG
Tekst objavila: Ljilja Brajković