Porcelanska činija prečnika oko 12 centimetra iz 18. vijeka, prodata je na aukciji kineske umjetnosti u Hongkongu za više od 25 miliona dolara.
Aukcijska kuća Sotbi opisivala je činiju kao ''izuzetno važnu'', pošto potiče iz carske keramičke radionice, a navodi se da je izrađena u 18. vijeku.
Činija je izrađena za vrijeme vladavine cara Jongženga, od 1722. do 1735, iako je emajl vjerovatno nanesen na činiju nakon careve smrti.
Američka mudijska kuća navodi da je činija dio tradicije poznate kao "falangcai" ili "strane boje", što je naziv za porcelan koji potiče iz carskih peći u Đingdeženu, ali je emajliran od strane zanatlija u Zabranjenom gradu u Pekingu.
Ilustracije na činije prikazuju dvije laste u letu, procvjetalo kajsijino drvo i vrbu, kao i odlomak pjesme za koju se vjeruje da ju je naručio prethodni car iz dinastije Ming, car Vanli.
Stručnjak za keramiku Regina Kral je navela da su motivi ptica bili veoma popularni za vrijeme cara Jongženga i opisala činiju kao jedan od predmeta koji predstavljaju ''vrhunac slikanja na porcelanu, umjetnosti koja nikada nije prevaziđena''.
Izvor i foto: Analitika
Tekst objavila: Ljilja Brajković