Na jednom kraju ponoć, na drugom sunce tek zalazi, a cijela država u istoj vremenskoj zoni

Nekada je i Kina imala pet vremenskih zona.

Imati jednu vremensku zonu je u redu ako sunce izlazi i zalazi u isto vrijeme za sve. Međutim, dok se Peking sprema da ode u krevet u ponoć, ljudi u Sinđangu tek počinju da gledaju zalazak sunca. To je prilično divlje s obzirom na to da je Kina skoro veličine Sjedinjenih Država, koje imaju šest vremenskih zona!

Zanimljivo je da Kina nije uvijek radila po pekinškom vremenu. Pekinško standardno vrijeme ustanovljeno je tek 1949. godine. Odlukom predsjednika Mao Cedunga u ime nacionalnog jedinstva.

Prije toga, 1912. godine, bilo je pet priznatih vremenskih zona koje su bile pet i po do osam i po sati iza srednjeg vremena. Srećom, rad u jednoj vremenskoj zoni predstavlja samo blagu neprijatnost za Kineze. Međutim, putnici koji planiraju da putuju kroz Kinu trebalo bi da pripreme svoje tjelesne satove.

Ovo stvara velika odstupanja u odnosu na “realno vrijeme” - ono prema položaju Sunca. Na primjer, na krajnjem zapadu Kine Sunce je u zenitu u 15:00 sati, a na krajnjem istoku u 11:00 sati.

Sa druge strane, jedna evropska država može se pohvaliti činjenicom da ima najviše vremenskih zona na svijetu iako po površini nije prevelika. U pitanju je - Francuska koja ima čak 12 vremenskih zona.

Sama Francuska nalazi se u zoni srednjoevropskog vremena, kao i ostatak središnje Evrope. Ali, titulu je zaslužila zbog velikog broja bivših kolonija, danas francuskih prekomorskih teritorija. Među njima su Gvadelupe na Karibima, Reunion u Indijskom okeanu i Francuska Polinezija na Pacifiku.

 Izvor i foto: Kolektiv. Me

Tekst objavila: Ljilja Brajković