Decenijama se smatra najgorim danom u nedjelji.
Ostavljajući po strani psiho-brbljanje o dobrom raspoloženju od trgovaca afirmacijom, postoje tri dobra razloga da mrzimo ponedjeljak:
Mrzim posao
Mnogi Sjevernoamerikanci mrze svoj posao. Manje od polovine kaže da je zadovoljno, prema istraživanju koje je sprovela kompanija za tržišne informacije.bTrend je najjači među radnicima mlađim od 25 godina, sa manje od 39 odsto ispitanika koji su izjavili da su zadovoljni poslom.
Radnici od 45 do 54 godine imaju drugi najniži nivo zadovoljstva. (Međutim, istraživanje Conference Board-a je takođe pokazalo da skoro polovina svih radnika starijih od 55 godina kaže da je zadovoljna svojim poslom.)
Odmor se završava
Ako ste se upravo vratili sa nevjerovatnog odmora, bez rasporeda, rokova, projekata, pritiska i ranog ustajanja, prvi dan na poslu – ponedjeljak – može biti depresivan šok.
Vikend je završen
Najčešći razlog za mržnju ponedjeljka je taj što sledi dva dana slobode i zabave. Za većinu, međutim, to je čista fantazija. Bilo da ste samac ili imate porodične obaveze, vikend je vrijeme za svakodnevne poslove - čišćenje, kupovinu, popravku. Dakle, vikendi nisu sve što su spremni da budu. Ipak, postoji mnogo trenutaka u kojima možete da se opustite da radite šta god želite, što ponedjeljak čini šokom sa kojim se teško nositi.
Ostatak nedjelje takođe nema šta za divljenje Dok ponedjeljci dobijaju najveći dio podsmijeha, naredna tri dana su daleko od utopijskih. Evo zašto: utorak. Obično se zove „Užasan utorak“. Smatra se boljim od ponejdeljka, ali ima još četiri dana mukotrpnog rada. Srijeda se može uporediti sa prelaskom preko jarka. Ako ste pozitivna osoba, programirali ste sebe da mislite: „Stvari idu na bolje. Poslije današnjeg dana, ja sam na domaćem terenu. Još samo dva dana.”
Međutim, ako ste negativan tip, razmišljanje ide: "Samo je sreda; još tri dana mljevenja.” četvrtkom. Stvari nisu savršene, ali gledaju gore, jer je sjutra petak, posljednji dan u nedjelji. Dakle, možda je vrijedno uložiti pristojan dan. petak. Još uvijek se smatra „ležernim petkom“, što znači da nema odijela, kravata ili formalne poslovne odjeće.
Ali kada su mnoge kompanije shvatile da je produktivnost naglo pala u petak, promjenile su kodeks oblačenja i učinile ga malo manje ležernim. Ipak, bez obzira na pravila oblačenja, petak se i dalje smatra najboljim danom u nedjelji.
Izvor i foto: Kolektiv. Me
Tekst objavila: Ljilja Brajković