Mjesta na kojima skromnost u odjevanju važi za sve.
Postoji iznenađujuće veliki broj zemalja u svijetu sa strogim kodeksom oblačenja, od destinacija koje morate posjetiti, preko onih otvorenih za istraživanja, do onih prilično opasnih za turiste. Ove zemlje sa najstrožim pravilima oblačenja imaju različite propise kojih se i lokalno stanovništvo i turisti moraju pridržavati.
Maldivi
Ova 100% zemlja ima strogi kodeks oblačenja koji je fokusiran na skromnost. Postoje određene plaže za kupaće kostime i drugu "otkrivajuću" odjeću koja ne pripada javnim mjestima u ovoj zemlji. Kodeks oblačenja je posebno strog u pogledu žena, kako domaćih tako i turista.
Vlada i muško stanovništvo smatraju da žene treba da ostanu uzdržane u javnosti ili da se suočavaju sa neželjenom pažnjom, pa čak i uznemiravanjem. Prema zapadnim standardima, šorts je norma u odmaralištima, ali bi se na Maldivima smatrao oskudnim. Čak bi trebalo da nosite haljinu preko kupaćeg kostima na plaži, ili da unaprijed provjerite da li određeno mjesto dozvoljava nošenje samo kupaćeg kostima.
Grčka
Sunčana Grčka zabranjuje štikle na mnogim drevnim lokalitetima da bi sačuvala njihov integritet, uključujući Akropolj. Zabrana koja važi od 2009. štiti nacionalno blago od štete, što je prilično pravedno. Iako je možda primamljivo nositi štikle na ulicama živahnih gradova poput Atine, postoje mnogi gradovi sa kaldrmisanim, brdovitim ulicama zbog kojih bi nošenje potpetica bilo neprijatno i opasno.
Nošenje udobnih cipela zaštitiće vas i od velikih kazni i omogućiti vam da vidite svaki skriveni kutak ove prelepe zemlje. Zadivljujuće stene i manastiri na Meteorima zahtevaju pokrivanje ramena i kolena, i gotovo ih je nemoguće obići u štiklama. Da biste izbegli neprijatne situacije i pokazali poštovanje, najbolje je da obujete patike.
Sudan
Sudan se zasniva na tumačenjima islamskog šerijatskog zakona, koji ugrađuje strogi kodeks oblačenja za žene. Omogućava zvaničnicima da hapse Sudanke zbog kršenja "javnog reda" zbog nepristojnog oblačenja. Oštra tumačenja vjerskog zakona takođe uključuju prekršaje "javnog reda", odnosno nošenja odjeće koja otkriva, "zapadnjačkih" pantalona i plesanja sa muškarcima.
Policija javnog reda godišnje uhapsi između 40.000 i 50.000 žena zbog kršenja pravila oblačenja. Sa druge strane, muškarci u Sudanu ne smiju da se šminkaju, a sedam muških manekena osuđeno je za nepristojnost 2010. uz novčane kazne.
Italija
Italija je gostoljubiva destinacija sa finim vinima, kuhinjom, modernom kulturom, nasleđem i ljubaznim ljudima. Takođe je dom nekih strogih pravila i smjernica kojih se lokalno stanovništvo i turisti moraju pridržavati. Kodeks oblačenja koji se tiču nošenja japanki ili štikli primjenjuje se na određene delove zemlje, kao što su ribarka sela Ćinkve Tere.
Obuća poput japanki i štikli često uzrokuju nazgode po vinogradima i brdima između ovih pet sela. Iako to nije kažnjivo po zakonu, zabrana se shvata ozbiljno sa novčanim kaznama zato što su uhvaćeni „na štiklama" u zabranjenom području. Zato je najbolje da ponesete par udobnih patika. Takođe morate pokriti ramena i koljena kada odajete poštovanje poznatim bogomoljama u zemlji.
Saudijska Arabija
Saudijska Arabija je konzervativna zemlja u kojoj muškarci ne mogu da nose žensku odjeću, a žene ne smiju da pokazuju golu kožu. Državni pravosudni sistem je zasnovan na vehabizmu, obliku islama koji zabranjuje „liberalno odjevanje“ putem zakona zasnovanog na religiji. Takođe se navodi da se žene moraju pokrivati nikabom i dugom crnom abajom ili sličnom crnom odorom od glave do pete. Saudijska Arabija nije baš naklonjena turistima, tako bi čak i stranci koji pokažu previše gole kože bili krivično gonjeni.
Zakon izostavlja samo posjete političarima i šefovima država, dok turistkinje moraju, u najmanju ruku, da nose dugi kaput i pokušaju da pokriju glavu. U Saudijskoj Arabiji je takođe zabranjeno unakrsno oblačenje, a 67 muškaraca je uhapšeno na zabavi u Rijadu 2009. jer su „kršili društvene norme” tako što su nosili žensku odjeću i „ponašali se kao žene”.
Sjeverna Koreja
Sjeverna Koreja zabranjuje dugu kosu za muškarce i pantalone u ženskoj odjeći. Uredba nalaže da muškarci ne smiju da nose kosu dužu od 7 cm, odnosno da izbjegavaju šišanje te da se od njih očekuje da je uredno podšišaju na svakih 15 dana. Društvena inicijativa je podstakla muškarce da izaberu jednu od nekoliko zvanično i „društveno“ prihvatljivih frizura.
Donedavno, žensko stanovništvo u Sjevernoj Koreji suočavalo se sa kaznama i prinudnim radom zbog nošenja pantalona na ulicama. Navodno, vlasti su, poput modne policije, zaustavljale žene na ulici jer su nosile uske pantalone i imale ofarbanu kosu. Kako se navodi, bile su neprikladno odjevene zbog čega su opisane kao "kapitalistički delikventi".
Prema pisanju zapadnih medija, svako ko prekrši pravila može da završi u pritvoru ili čak rizikuje da bude pretučen. Može im biti naređeno i da pišu pisma izvinjenja u kojima treba da obećaju da više neće ponavljati modne prestupe.
Uganda
Uganda je socijalno konzervativna zemlja sa zakonima koji zabranjuju „nepristojno oblačenje“.
Nošenje bilo čega što otkriva iznad koljena u javnosti smatra se osnovom za hapšenje. Žensko stanovništvo mora da se oblači svaki dan kao da ide u hram, u duge suknje, pantalone ili haljinu.
Bilo da se nalazite u svjetskoj prijestonici mode, uživate na Maldivima ili ste na organizovanoj turneji po Sjevernoj Koreji, morate poštovati zakone i propise onako kako to čine lokalni stanovnici ili ćete se suočiti sa različitim kaznama.
Izvor i foto: Kolektiv. Me
Tekst objavila: Ljilja Brajković