Nova studija sprovedena u Švajcarskoj potvrđuje da psi dobro utiču na naš mozak
Rezultati su pokazali da se moždana aktivnost povećava prilikom maženja pasa, a jaka moždana aktivnost pokazala se i kada je životinja izašla iz sobe. Tokom studije, učesnici su bili odaljeni od pasa, dok su bili priključeni na skener. Eksperiment je nastavljen sa posmatranjem ljubimca koji se nalazio na drugoj strani sobe, zatim se postepeno približavao, da bi se na kraju potpuno približio kako bi ispitanik bio u mogućnosti da ga pomazi. Zatim su uradili istu stvar sa plišanom životinjom. A kada su uporedili oba scenarija, istraživači su otkrili da je došlo do jačeg povećanja moždane aktivnosti kada je pravi pas bio u blizini.
Pas kao terapija za ljude
Primjena ovih rezultata studije je od interesa za cjelokupnu medicinsku zajednicu. Dr. Joey R. Gee, neurolog u bolnici Providence Missionuu okrugu Orange, Kalifornija, potvrdio je da su terapije uz pomoć pasa "vrijedne za mnoge hronične poremećaje i mogu se koristiti u okruženjima gdje je potrebno relaksacija."
Kućni ljubimci poput pasa mogu i treba da se smatraju važnom terapijskom opcijom za pacijente svih uzrasta koji prolaze kroz različite probleme fizičkog ili mentalnog zdravlja, slažu se stručnjaci.
Izvor i foto: Kolektiv. Me
Tekst objavila: Ljilja Brajković