Direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristalina Georgijeva je upozorila vlade država EU da, bez obzira na višenedjeljne masovne proteste širom Evrope, finansijski ne izlaze previše u susret poljoprivrednicima."Sa ljudskog stanivišta razumijem njihove probleme i znam da nije lako obavljati njihov posao", rekla je Georgijeva novinarima u četvrtak u Vašingtonu, prenijela je agencija AFP.
"Ali ako taj osjećaj potraje i satjera vlade u ugao iz kojeg više neće moći da čine ono što je neophodno za jačanje privrede, doći će trenutak kada će zažaliti", rekla je Georgijeva. Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen obećala je u četvrtak određene ustupke nezadovoljnim ratarima - prije svega ukidanje birokratskih prepreka i fleksibilniju primjenu pravila EU o obaveznom postotku poljoprivrednog zemljišta koje mora ostati neobrađeno. Takođe, Fon der Lajen je rekla da je Komisija predložila i mjere kojima bi se spriječio nekontrolisani rast uvoza živine, jaja i šećera iz Ukrajine, saopštila je Evropska komisija.Ona je naglasila da je poljiprivrednici mogu da računaju na podršku EU, da imaju vitalnu ulogu u evropskoj privredi i društvu, i da je iz višegodišnjeg evropskog budžeta od 2021. do 2027. godine za agrar izdvojeno 390 milijardi, što je gotovo trećina ukupnog budžeta. Rekla je i da je EU prošle godine obezbijedila dodatnu pomoć od 500 miliiona eura za farmere koji su bili najteže pogođeni krizom.
Direktorka MMF Kristalina Georgijeva rekla je novinarima da je razgovrala s predstavnicima mnogih ministarstava finansija i da svi oni uviđaju koliko je važna konsolidacija budžeta, ali i "koliko je teško uskratiti podršku". "Lako je dati, ali je teško to ponovo oduzeti", rekla je Georgijeva. Proteklih nedjelja na ulice Njemačke, Francuske, Holandije, Rumunije, Poljske, Italije, Grčke i drugih članica EU izašle hiljade poljoprivrednika koji su traktorima blokirali saobraćajnice i gradove. U Španiji i Portugaliji su masovni protesti najavljeni za februar. Glavni razlog za nezadovoljstvo su ukidanje brojnih državnih subvencija za poljoprivredu, uglavnom za dizel i mehanizaciju, restrikcije zbog politika Unije za suzbijanje promjena klime, uvoz jeftinijih agrarnih proizvoda iz nečlanica Unije. U Njemačkoj je pod pritiskom protesta vlada odustala od najavljenog uvođenja redovne stope poreza na poljoprivrednu mehanizaciju, a ukidanje subvencija za "plavi dizel" će biti sprovedeno postepeno do 2026. godine.
Izvor:RTCG