Poginulo više od 100 osoba, preko četiri hiljade povrijeđenih

Vrhovni savjet odbrane Libana predložio je Vladi da danas uvede vanredno stanje u prijestonici Bagdadu, nakon snažne eksplozije izazvane amonijakom u kojoj je poginulo više od 100 osoba, a povrijeđeno preko četiri hiljade.

Na hitnom sastanku Savjeta je odlučeno da se formira posebna komisija koja će istražiti uzrok eksplozije u luci u centralnom dijelu Bejruta, a izveštaj bi trebalo da bude završen za pet dana. Navodi se da je Bejrut tokom noći ostao u mraku, a da vatrogasci još gase preostale vatre na mjestu eksplozije, a oblaci crnog dima i dalje se dižu u nebo. Javne službe počele su da uklanjaju ruševine, prenose agencije.

Prema riječima ministra zdravlja Hasana Hamida, bolnice su prepune povrijeđenih, tako da će hoteli u centru Bejruta primiti pacijente kojima nije potrebna operacija. Dio grada u kojem se dogodila eksplozija je razoren, a veliki broj zgrada je teško oštećen. Eksplozija je bila ravna zemljotresu jačine 3,5 stepeni, prema njemačkom geonaučnom centru GFZ, a čuo se i osjetio dalje do Kipra, više od 200 kilometara širom Sredozemlja.

Snažne signale od eksplozije u Bejrutu detektovale su i stanice Mađunarodnog sistema za nadzora sprovođenja Sporazuma o zabrani nuklearnih testova u Tunisu i Njemačkoj. Uzrok eksplozije još nije poznat, ali prvobitni izvještaji sugerisali su da je veliki požar krenuo u skladištu u luci i da je potom došlo da razorne eksplozije, uz ogroman oblak prašine i dima nalik atomskoj pečurci koji se brzo raširio gradom. Šef libanske Državne bezbjednosti, Abas Ibrahim rekao je prethodno da je eksplozija možda prouzrokovana visoko eksplozivnim materijalom koji je zaplijenjen s broda i uskladišten u luci. Lokalni televizijski kanal LBC javio je da je taj materijal natrijum nitrat.

Svjedoci su prijavili da su vidjeli čudan oblak narandžaste boje poput onog koji se pojavljuje kada se otpušta toksični gas azot dioksid posle eksplozije u kojoj je bilo nitrata. Do eksplozije je, konstatuje AP, došlo u vrijeme tenzija između Izraela i vojne grupe Hezbolah na južnoj granici Libana. Zvaničnik izraelske vlade rekao je da Izrael "nema nikakve veze" sa eksplozijom.

"Činjenice o ovom opasnom skladištu, koji se nalazi od 2014. godine, biće objavljene i ja neću unapred govoriti o istragama", poručio je libanski premijer. Arapski mediji su javili da su povrijeđeni supruga i kćerka libanskog premijera Hasana Diaba, kao i nekoliko njegovih savjetnika. Od eksplozije je oštećena i zvanična rezidencija predsjednika Libana, palata "Babda". Visoki zvaničnici mnogih država ponudili su humanitarnu i drugu pomoć Libanu u rješavanju ove katastrofe, u zemlju koja se bori sa pandemijskim koronavirusom i ekonomskom krizom.

 

Izvor: MINA