Italija, koja je najavila mogućnost produženja vanrednog stanje do kraja godine, razmatra mjere koje će biti na snazi do 31. decembra, kao što su zabrana okupljanja, korišćenje maske i držanje bezbjedne razdaljine među ljudima.
Vanredno stanje uvedeno 31. januara biće na snazi do 31. jula, a premijer Italije Ðuzepe Konte najavio je mogućnost da bude produženo do kraja godine, o čemu će parlament odlučiti u utorak. Italijanske vlasti razmatraju nove mjere u cilju sprječavanja širenja virusa, jačanje kontrole na javnim mjestima poput plaža kako bi se izbjeglo okupljanje ljudi, a možda će produžiti i zabranu ulaska na teritoriju Italije iz zemalja koje se smatraju visokorizičnim. Italija je zabranila dolaske iz 13 zemalja, među kojima su Bosna i Hercegovina i Sjeverna Makedonija. Iako je broj novih slučajeva u Italiji u padu, italijanski zdravstveni zvaničnici su zabrinuti zbog sve većeg broja zaraženih van granica te zemlje. "Oko 220 hiljada zaraženih širom svijeta u jednom danu. Nikada ranije nijesmo imali toliki porast za samo 24 sata.
To nam govori da virus još nije pobijeđen i da svi treba da obratimo pažnju", kazao je ministar zdravlja Italije Roberto Speranca. On će u utorak predstaviti mjere a, kako je najavljeno, na snazi će ostati obaveza korišćenja maske u zatvorenim prostorijama i kada nije moguće držati bezbjednu fizičku distancu, ali ne i upotreba rukavica koje "mogu predstavljati rizik ako se nepravilno koriste". U mnogim objektima i dalje će ljudima biti mjerena temperatura, dezinfekcija prostora je takođe obavezna, kao i gel za dezinfekciju ruku na ulazu. Italija je prva evropska zemlja koja je početkom marta uvela stroge mjere karantina na cijeloj teritoriji, a iz blokade je izašla postepenim popuštanjem mjera poslije oko tri mjeseca.
Izvor:RTCG