Danas u Kongresu rasprava o opozivu Trampa

Predsjednik SAD je pred opozivom u donjem domu Kongresa gdje danas uoči glasanja treba da se održi istorijska rasprava po dvije optužbe da je zloupotrijebio vlast i pravio opstrukciju Kongresa.

Ako se donji dom izjasni za opoziv Trampa to bi bio tek treći američki predsjednik koji je opozvan. Tramp je proces opoziva oštro kritikovao predsjedavajućoj Predstavničkog doma Nensi Pelosi, u pismu koje je objavljeno dok su demokrate i republikanci u Predstavničkom domu raspravljale o smjernicama za debatu prije istorijskog glasanja o opozivu.

On je osudio "svirepi krstaški rat" koji se vodi protiv njega, i poručio da ne vjeruje da će njegovo pismo promijeniti nešto, ali da iznosi svoje primjedbe "zbog istorije"."Kada ljudi budu gledali unazad na ovaj slučaj želim da ga razumiju i uče iz njega, tako da se nikad više ne ponovi nekom drugom predsjedniku", napisao je Tramp u pismu.

Američki lider je optužio demokrate za "izvrtanje pravde i zloupotrebu položaja" zbog napora da ga smijene. Ponovio je da nije uradio ništa pogrešno kada je tražio od strane zemlje da istraži političke rivale, i napao demokrate što se fokusiraju na opoziv, a ne na neka druga pitanja. "To nije ništa više od nelegalnog, stranačkog pokušaja puča koji će, na osnovu nedavnog raspoloženja, propasti na biralištima", napisao je Tramp, aludirajući na predsjedničke izbore naredne godine i optužio demokrate da "nastavljanjem nevažećeg procesa opoziva" krše odanost Ustavu i proglašavaju "otvoren rat američkoj demokratiji".

Pelosi koja je ranije ove godine upozorila protiv opoziva koji bi sprovela samo jedna partija, ipak ima dovoljan broj demokrata da opoziv odobre. Prema računici AP-a postoji većina u Predstavničkom domu Kongresa da opozove Trampa. Republikanski senatori podržavaju Trampa i malo je vjerovatno da će glasati za njegovu smjenu. Suđenje u Senatu će vjerovatno biti u januaru.

Izvor:RTCG