U moru biografskih dokumentaraca o muzičkim zvijezdama i poznatim ličnostima, stigao je red i na legendarnu rock-baku, Tinu Turner. I ne samo da je ovo jedan od najboljih dokumentarnih filmova iz ove godine, nego i jedan od najboljih u posljednjih nekoliko godina.
Mlađe generacije možda neće shvatiti koliko je ona zaista bila velika (ostala i dan danas). Životna priča Tine Tarner je posebna i vrlo tragična. Iza njenog uspjeha 1960-ih i 1970-ih bio je život u strahu, nasilju i zlostavljanju od strane njenog supruga i muzičkog partnera Ikea Turnera. Sva prethodna vremena njenu priču su pričali muškarci i fokus je bio uglavnom na tom bolnom periodu. Novi dokumentarni film “Tina” pokušava to donekle ispraviti tako što posvećuje veliku pažnju njenom životu i karijeri nakon razvoda.
Pritom se mediji i ljudi optužuju da stalno ponavljaju tu prošlost, sa traumatičnim posljedicama po samu divu. Tarnerova užasna veza sa prvim mužem zabilježena je više na drugom mjestu, najviše u njenoj biografiji pod nazivom “I, Tina” i adaptaciji hit filma “What’s Love Got to Do with It” (1993) sa Anđelom Base (Angela Bassett), ali i ovdje možemo vidjeti nešto od toga. I zaista, reditelji dobitnici Oscara, Denijel Lindzi (Daniel Lindsay) i Ti Džej Martin (T.J. Martin) fokusiraju se na sve aspekte njene priče, od djetinjstva do svjetske slave. Podijeljen u pet djelova – “Tina i Ike”, “Porodica”, “Povratak”, “Priča” i “Ljubav” – zvijezda poziva gledaoce u svoj život na način na koji do sada nismo bili, otkrivajući o svojim najdubljim borbama i najličnijim trenucima.
Kada je jednom u potpunosti ispričala cijelu svoju priču-uključujući zlostavljanje kojem je prisustvovala kao dijete, finansijsko zlostavljanje koje je pretrpjela i još mnogo toga, mega-zvijezda je jasno mislila da više nikada neće morati da priča o tome. Ali dogodilo se suprotno: Otkako je svijetu otkrila najbolnije djelove svog života, Tina Turner je bila primorana da nastavi prepričavanje svoje teške životne priče, što je značilo da se ponovo prožive najstrašniji trenuci u njenom životu. Ali Turner je ostala čvrsta i nastavila hrabro dalje sa svojim životom. Smatra se jednom od najvećih muzičkih umjetnica 20. vijeka. Ona je više od same zvijezde-pjevačice – bila je i ostala – muzička ikona. Oduvijek je bila prepoznatljiva po svojim energičnim nastupima i sjajnoj sposobnosti da publiku oduševi na jedinstven način, kako to nijednoj ženi s muzičke scene nikad nije uspjelo. Njen jedinstven, jak glas, njene nevjerovatne noge, kosa i usne, ljepota koja odolijeva vremenu, i njena nezaboravna životna priča, uticali su na to da je ova tamnoputa pjevačica postala živa legenda.
Ana Mae Bulok (Anna Mae Bullock), široko poznata kao “kraljica rokenrola”, rođena je 1939., najmlađa od tri sestre. Kada je imala 11 godina, njena majka napušta porodicu i bježi od muževog zlostavljanja, zatim je napušta i otac. Bullock se uvijek osjećala neželjenom od njene majke. 1957. godine upoznaje Ikea Turnera i njegov bend „The Kings of Rhythm“. Godine 1960. postala je pjevačica benda, a Ike je preimenovao u Tina Turner. Tada započinju i svoj lični odnos, koji uskoro postaje obilježen njegovim nasiljem i njenim strahom.
U međuvremenu imaju prvi hit s pjesmom ‘A Fool in Love’. U jednoj sceni nastavlja da priča o fizičkom zlostavljanju koje je pretrpjela tokom njihovog 16-godišnjeg braka, ne štedeći nikakve detalje, što je nesumnjivo neprijatno za gledati. Ali to je sirova ljepota “Tine”, koja tako iskreno otkriva svaki element pjevačicinog života, omogućavajući nam da procijenimo sami koliko je daleko stigla i koliki teret je nosila na leđima. Učimo o tome kako je karijerom žonglirala s majčinstvom, a zvijezda je u dokumentarcu hrabro priznala da je znala da je djeci potrebno više od onoga što pruža. Takođe se vraćamo u Tininu prošlost dok priča o tome kako ju je majka napustila od malih nogu i kako je to uticalo na njen život. U nekim zaista srceparajućim scenama, pjevačica govori o tome da je bila bez ljubavi i zaista dobijamo uvid da je neko iz svega ovoga izašao mnogo jači. Tamo gdje bi mnogi pali, ona je ostala na nogama.
Izuzetno emotivni, ovi trenuci pokazuju da se uprkos tome što je bila velika zvijezda, Tina Turner borila s tolikim unutrašnjim demonima, ali nije dozvolila da je to sruši. I uprkos tome što se stalno podsjećala na prošlost iz koje je toliko željela da pobjegne, Tina je u svakom trenutku ostala svoja. To je priča o opstanku i izdržljivosti zvijezde koja i dalje inspiriše i vjerovatno nikada neće prestati da to čini.
Malo bi njih na ovom svijetu moglo parirati Turneru kao izvođaču. Uzor i inspiracija za Mika Džegera (Mick Jagger) i bezbroj drugih. Njena moć bila je u oporavku. Kao pjevačica koja je trpjela zlostavljanje, vraćala je svoj život, svoju priču, svoj glas. Njen pravi debi, kaže, nije došao kao tinejdžerka sa Ike & Tina, već kao 50-godišnja žena konačno sama. S arhivskim snimcima i intervjuima, “Tina” se prvo vraća u svoje godine u reviji Ike & Tina Turner. Ono što se dešavalo između njihovog scenskog prisustva i privatnog života je bilo sve samo ne bajkovito. Na papiru i na sceni oni su senzacionalan, bujan rock i R & B duo; iza zatvorenih vrata, on je zlostavljačko, kontrolirajuće čudovište. Kada ga je Turner konačno napustila, 1976. godine, bila je srećna što je dozvolila Ikeu da joj uzme sve osim umjetničkog imena. I potpuno je razumljivo da Turner ne želi više da se objašnjava u vezi s tom situacijom koja je sada daleko iza nje. Dovoljno je vidjeti svu njenu ambiciju, bol i istrajnost upravo na sceni.
I kao što je jednom neko rekao: “Najgori djelovi vašeg života mogu biti vaša najveća inspiracija.” Ove priče nas ohrabruju govoreći nam da možemo da preživimo mračne trenutke i da se ipak vratimo. Teško je gledati ženu tako moćnu kao što je Turner, glas koji stoji iznad muzike, koja je tako ranjiva u svojim ranim godinama, a opet tako živahna i puna energije. Ali i toliko je bilo sreće u priči Tine Turner, onoj vanzemaljske prirode: rasprodati fudbalski stadioni, veliki broj Grammy nagrada, prodato 200 miliona nosača zvuka i dostizanje broja jedan na Billboardovoj top listi u godinama kada su većina zvijezda bili primorani da se penzionišu. Turner je bila i uvijek će biti sila. Ona je centralni lik i pripovjedač, zvijezda koja sija istim sjajem i u svojim 80-im godinama, ona koja je odlučila da će se spasiti, da će uspjeti i da će biti zapisana u vječne legende.
Turner će mnogi najbolje poznavati iz njenog globalnog hita iz 1984. godine “What’s Love Got to do With It?” I filma iz 1993. koji je nazvan po njemu. Londonska produkcija tog uticajnog singla i trijumfalni povratak koji je pokrenula čine četvrti i najeuforičniji dio ovog dvočasovnog dokumentarca koji Turnerovu burnu karijeru razbija na pet djelova. Kombinacija prošlih i sadašnjih gledišta čini novi uvid u život legende. Reditelji ovo djela imaju formu za stvaranje upečatljivih dokumentarnih filmova – osvojili su već Oscara za “Undefeated” (2011) i snimili “LA 92” (2017) koji je zaronio u nerede u Los Anđelesu. Slično su se i ovdje dobro pokazali. U “Tina” su klasični snimci uživo i angažovani isječci intervjua vješto raspoređeni kako bi stvorili moćan film koji obožavateljima daje pogled na Turnerov konačan srećan kraj.
Dokumentarac je bez sumnje proslava života Tine Turner i načina na koji je izbjegla traumatičnu vezu, napravila sopstvenu muziku i na kraju pronašla ljubav – sa svojim sadašnjim mužem, njemačkim muzičkim direktorom Irvinom Bahom (Erwin Bach). Ali to je i oproštaj od obožavalaca, jer imamo uvid u njen trenutni život u Švajcarskoj s njenim mužem i vidimo je u posjeti SAD kako bi završila svoju 60-godišnju karijeru i u suštini se „poklonila“ sada kada je u miru. Po čemu će Tina Turner ostati upamćena? Koje priče će ostati u našoj kolektivnoj svijesti kada pomislimo na ženu koja nas je učinila često zadovoljne i srećne sa svojim hitovima? Toliko toga dugujemo njenoj priči – kao i nebrojenim ženama koje su se nosile s neizgovorenim bolom dok su se bavile muzičkom karijerom. Dugujemo im priznanje za trijumfe koje su imale i za ono što su učinile za sve nas koji volimo muziku.
Izvor i foto: Cdm
Tekst objavila: Ljilja Brajković