Filmska industrija na koljenima, prognoze sumorne

Konačno se dogodilo ono o čemu se već nedjelju dana priča. Warner Bros. je i zvanično objavio da film “Tenet” Kristofera Nolana neće krenuti u svjetsku distribuciju 12. avgusta.

Novost je to što ovaj put nisu objavili novi datum, nego su najavili kompleksniju strategiju. Tradicionalni način distribucije u ovim uslovima je neodrživ, tvrde iz produkcijske kuće, pa nema šanse da se film prikaže istog dana u većini bioskopa u svijetu.

Zato ga, najprije, treba pustiti u sigurnijim zemljama, u kojima bioskopi već rade i pokazuju kakve-takve rezultate.

Ovo, međutim, nosi veliki rizik. “Pirati” mogu da se dočepaju filma čija se radnja od samog početka drži u tajnosti: za sad znamo samo da je u pitanju špijunsko-akcioni spektakl, čiji junaci pokušavaju da spriječe svjetski rat, a vremenski okvir nije linearan i ima puno zajedničkog sa prethodnim Nolanovim filmom “Početak”.

Novi termini

Na žalost, nema druge, jer Warner Bros. je već otkazao treće izdanje svoje vrlo uspješne horor franšize “Prizivanje”, koje je trebalo da bude 11. septembra, i odložio ga za 4. jun sljedeće godine.

Film “Wonder Woman 1984” i dalje bi trebalo da ima premijeru 2. oktobra, mada je i dalje u rizičnoj zoni, dok bi “Dina” trebalo da se prvi put prikaže širom svijeta 18. decembra, ako tada sve bude u redu.

U Warner Brosu se tješe da će im novi način distribucije biti puno jeftiniji, jer će se smanjiti marketinški troškovi za globalno tržište, a valjda će i “usmeno predanje” za tako atraktivan film kao što je “Tenet” učiniti svoje. Cijena mu je, inače, oko 200 miliona dolara, dok bi se na globalni marketing potrošilo bar 100-150 miliona.

Kako će izgledati plasiranje “Teneta”? Po svemu sudeći, SAD neće biti u prvom krugu, jer bioskopi ne rade u dvije najveće metropole, Los Anđelesu i Njujorku.

Bijesni na Holivud

Najveći bioskopski lanci i dalje su zatvoreni, ali njihovi šefovi bijesni su na holivudske studije, jer su ih ostavili bez blokbastera i igraju samo na sigurno. Po svemu sudeći, američki model izgledaće kao 1970-ih, kada filmovi počeli da se prikazuju na Srednjem zapadu i zatim polako da se približavaju metropolama.

U svakom slučaju, prednost će imati one države u kojima je najmanje zaraženih i najmanje smrtnih slučajeva.

Bijesni su i britanski bioskopi, tamo je otvaranje bioskopa najavljeno za 31. jul, ali šta će gledaoci moći da vide? Tamošnja filmska industrija blisko je povezana sa holivudskom.

Trenutno nemaju jakog lokalnog aduta kakav je bio “Dnevnik Bridžit Džouns”, i “Tenet” i “Mulan” (i dalje planiran za 21. avgust, za sad bez pomjeranja) spasili bi im sezonu.

Britanci su se pridružili inicijativi za jake evropske filmove kako ne bi toliko zavisili od Holivuda, ali da bi se takvo nešto ostvarilo, trebaće im decenije podsticanja filmske industrije. 

Protesti protiv holivudske dominacije najglasniji su u Francuskoj, ali kad im je proteklih godina sezona bila najjača, 75 odsto promjeta u bioskopima ostvarivali su američki hitovi.

Azijski izuzetak

“Tenet” bi bio nužan da popravi krvnu sliku. Sve više bioskopa se otvara u Njemačkoj, ali nemaju šta da prikazuju osim slabo prihvaćenih lokalnih proizvoda, dok Italiju, gdje se broj otvorenih bioskopa povećao na 40, niko i ne uzima previše ozbiljno, zbog nepredvidljivih talasa koronavirusa.

Najbolje vijesti stižu iz Azije

U Južnoj Koreji je film “Poluostrvo”, nastavak vrlo uspješnog zombi trilera “Voz za Busan”, zgrnuo preko vikenda 20 miliona dolara, uz malu pomoć Hong Konga, Singapura i Malezije, što je ubjedljivo najbolji rezultat u čitavom svijetu i signal da publika ipak želi nazad u bioskope.

U ovim zemljama bi Tenet mogao da ima veliki uspjeh, ali u Kini ga čeka prepreka druge vrste. Tamo su zabranjeni filmovi koji traju duže od dva sata, a Tenet traje oko dva i po. Zbog toga bi Nolanov hit morao da sačeka neke srećnije dane za kinesku publiku.

 

 Izvor i foto: CdM

Tekst objavila: Jasminka Mulić