Muzika i dalje može da razvije kritičko mišljenje i stav publike

Branko Golubović Golub, frontmen benda Goblini, doputovao je čak iz Jordana kako bi prisustvovao promociji njihovog novog albuma “Jednina”.

Novi, sedmi studijski album donosi deset autorskih pjesama, koje se, kako Golub za Tanjug objašnjava, ovoga puta bave – pojedincem.

“Ime ‘Jednina’ se desilo negdje na početku snimanja albuma kada smo, analizirajući tekstove, shvatili koliko se bavimo pojedincima, za razliku od prošlog, ‘Robe s greškom’, gdje smo se bavili sistemom, režimom, društvom – svim tim problemima koji se tiču pada moralnih vrijednosti vezanim za socijalne, ekonomske i etičke situacije, ne samo kod nas već i u regionu”, kaže Golubović.

Ovoga puta bavili su se, ističe, posljedicama svega toga – ljudima koji su iz tih situacija izašli, na ovaj ili onaj način.

“Neki su sada gubitnici, neki pobjednici, neki su buduće vođe, neki novokomponovani šljam, te kontroverzni biznismeni… Dakle, ima i pozitivnih i negativnih persona”.

Od 1992. kada su Gobline osnovali, pored Goluba, i Alen Jovanović (gitarista) i Vladislav Kokotović (basista), sa pauzom od skoro 10 godina od 2001. godine, bavili su se društvom, sistemom i tekstovima su uticali na mnoge.

Da je muzički uticaj i dalje jak siguran je Branko Golubović.

“Mislim da muzika i dalje može da utiče na publiku da razvije kritičko mišljenje i stav, bar u nekoj mjeri. Oni koji slušaju Gobline i svjesni su naših tekstova, vjerujem i da misle kao i mi. Tome se i nadamo”, kaže Golub.

Branku je adresa već godinama u Jordanu, gdje se bavi humanitarnim radom, pisanjem knjiga i naravno, pisanjem tekstova za Gobline, a kako i sam priznaje, nije lako da se album snimi s različitih kontinenata, no međutim, smatra da su uspjeli da naprave ”najozbiljniji i najkvalitetniji album do sada”.

“To ludilo traje već 10 godina. Dobra organizacija je naravno najvažnija. Nekad u avionu imam sreće da odspavam, nekad nemam, pa direktno stajem na binu… Nije lako, ali uspijevamo. Što se tiče rada na novim pjesmama, srećom tu je tehnologija 21. vijeka, razmjenjujemo fajlove, šaljemo jedni drugima šta smo napravili. Ideje se razmjenjuju, ali se najviše ipak uradi kad smo zajedno”, zaključuje Golub.

Izvor: Cdm