Promijenite naviku: Tri razloga zašto jutarnje tuširanje nije dobra ideja

Iako je jutarnje tuširanje za mnoge ustaljena navika koja simbolizuje početak dana i osvježenje prije posla, ljekari sve češće ukazuju da večernje tuširanje zapravo ima značajne prednosti po zdravlje i kožu.

U eri rada od kuće, kada više ne jurimo za jutarnjim prevozom i ne odlazimo svakog dana u kancelariju, jutarnji tuš više nije nužnost - a prema riječima stručnjaka, možda je vrijeme da razmislimo o novom ritmu.

  1. Večernji tuš uklanja nečistoće i alergene nakupljene tokom dana

Doktor Aragona Đuzepe, ljekar opšte prakse i savjetnik za zdravlje, ističe da tijelo i kosa tokom dana skupljaju zagađivače iz vazduha, prašinu, polen, znoj i hemikalije -naročito u toplijim mjesecima.

Ako se ne istuširamo prije spavanja, svi ti ostaci prenose se direktno na posteljinu, jastučnice i kožu.

Rezultat? Veća vjerovatnoća za iritacije kože, svrab, isušivanje, pa čak i pojavu akni zbog prljavih jastučnica i masnoće sa lica i tijela.

  1. Tuširanje uveče poboljšava kvalitet sna

Pored higijenskih benefita, večernje tuširanje može imati i psihološki efekat. Topao tuš opušta tijelo i um, spušta temperaturu tijela i tako priprema organizam za san

Osobe koje se tuširaju uveče često imaju mirniji san i lakše se uspavljuju, naročito ako imaju naporan ili stresan dan iza sebe.

  1. Dužina tuširanja je važnija nego što mislite

Međutim, predugo zadržavanje pod tušem, naročito pod vrelom vodom, može isušiti kožu i pogoršati stanje kod osoba sklonih suvoći.

Idealno trajanje tuširanja, treba da bude kraće od 10 minuta. Sve preko toga može narušiti prirodnu zaštitnu barijeru kože, što dovodi do zatezanja, perutanja i nelagodnosti.

 

Izvor: Kolektiv

Tekst objavila: Jasminka Mulić