Djeca ne dolaze sa uputstvom za upotrebu, pa zadatak roditelja nije nimalo lak.
Mame i tate moraju nekako da osluškuju temperament i karakter djeteta da bi znali na koji način najbolje mogu da ga vaspitaju, a mama Linda je na TikToku objasnila sve o pravilu 7-7-7 koje je trenutno veoma popularno.
Kako je objasnila, ovo pravilo podrazumijeva da se dječji život dijeli na tri faze, od kojih svaka traje po sedam godina.
"Tako ćete odgajiti dobre ljude", tvrdi Linda.
Prvih sedam godina života – sigurna povezanost
Prva faza, prema ovom pravilu, traje do sedme godine života mališana.
Kako je mama Linda objasnila u videu, mališani su posebno radoznali u tom periodu i veoma lako upijaju informacije od okoline.
"U ovoj fazi roditelji imaju ključnu ulogu u obezbjeđivanju bezbjednog i stimulativnog okruženja za djecu, koja u okviru svojih granica mogu da istražuju i eksperimentišu".
Kako ističe, u ovoj prvoj fazi je važno da roditelji posvete djetetu dosta pažnje kako bi uspostavili sigurnu povezanost, koja je neophodna za zdravo i srećno odrastanje.
Linda tvrdi da su do sedme godine najvažnije tri aktivnosti
Zajednička igra na podu
Čitanje priča
Šetnje u prirodi
Od 14. godine života – razvijanje stečenih socijalnih i emocionalnih vještina
U drugoj fazi koja traje od sedme do 14. godine su fokusirana na učenje, pa nije čudno da upravo u tim godinama kreću u školu.
"Mališani uče da budu u zajednici, zapravo razvijaju socijalne i emocionalne vještine koje su stekli u prvim godinama života u okviru porodice, a najvažnije je kako da stiču nove prijatelje i rješavaju konflikte", objašnjava ova mama.
U ovom periodu je važno da djeca jačaju koncept dobrog i lošeg, koji im je neophodan za rješavanje složenih situacija koje se možda ne odnose direktno na njih.
Glavni zadatak roditelja u ovoj fazi je da:
Nauče djecu kako da se ponašaju u grupi
Uče ih kako da njeguju prijateljstva ogranizujući igranje sa vršnjacima
Sportske i druge grupne aktivnosti u ovoj fazi su dobre jer mogu da ih nauče timskom radu, sportskom duhu, ali i da dobro utiču na njihovo zdravlje.
Od 15. godine – korak ka nezavisnosti
Nakon 14 godina počinje treća faza, prema pravilu 7-7-7.
Ova faza je najsloženija jer počinje od adolescencije i traje do 21. godine.
"Djeca više nisu djeca, već tinejdžeri sa definisanom ličnošću", ističe mama Linda, dodajući da su i djeci i dalje potrebni savjeti.
"Djeci je u ovoj fazi potrebno dati slobodu da prave greške i snose posljedice svojih djela, ali da znaju da nikada nisu sami. Iako stalno govore da žele da budu nezavisni, i dalje im je potreban neko da ih vodi", objašnjava ona.
Dodaju da su u trećoj fazi najvažniji:
Poštovanje dječjih izbora, čak i kada vam se čine pogrešnim
Nekažnjavanje za greške jer su važne za njihov razvoj i napredak
Podrška jer iako djeca u ovom uzrastu traže nezavisnost i dalje im je potreban neko na koga mogu da računaju
Izvor: Nezavisne novine
Foto: Ilustracija
Tekst objavila: Jasminka Mulić