Spavanje pod klimom – zašto je opasno?

Klima-uređaji postali su nezaobilazni predmet u kući tokom vrućih ljetnih dana i noći. Često mnogi ljudi i spavaju u sobi u kojoj je uključen klima-uređaj kako bi se tako spasli od znojenja, stalnih buđenja i neprijatnosti koju nose sparne noći.

Temperature ljeti nerijetko prelaze 35 stepeni Celzijusa, ali mnogi ljekari upozoravaju da nije zdravo da temperatura u prostoriji bude znatno niža od spoljašnje.

Stručnjaci upozoravaju da se ne preporučuje spavanje s uključenom klimom u spavaćoj sobi, već je važno rashladiti prostorije prije spavanja. Odnosno, možete koristiti klima-uređaj koji se nalazi u drugoj prostoriji ili rashladiti spavaću sobu ako ima klima-uređaj i zatim ga isključiti.

Spavanje pod klimatizacijom može dovesti do brojnih zdravstvenih problema poput ukočenosti kostiju i mišića ili bolesti disajnog sistema. Na klima-uređaje su posebno osjetljive bebe i hronični bolesnici.

Ono što mnogi zaboravljaju jeste i redovno čišćenje klima-uređaja. Ako se klima-uređaj ne čisti, kod osjetljivih grupa poput astmatičara i djece može izazvati probleme poput astme, a može negativno uticati i na zdrave osobe.

 

Izvor: RTCG

Foto: Ilustracija/Pixabay

Tekst objavila: Jasminka Mulić