Povećana telesna temperatura dovodi do znojenja koje dovodi do prekomjernog gubitka tjelesnih tečnosti, a čak i mali deficiti tečnosti mogu izazvati fizičku nelagodnost kao što su smanjena koncentracija, mučnina, vrtoglavica ili glavobolja.
Kod osjetljivih osoba mogu se razviti i problemi s cirkulacijom, a dehidraciji su posebno podložna djeca, starije osobe i osobe s oslabljenim imunološkim sistemom.
Preporučeni dnevni unos tečnosti zavisi od nekoliko faktora kao što su telesna težina, starost i nivo fizičke aktivnosti. Potreba za unosom tečnosti može se, osim vodom, zadovoljiti i cijeđenim ili hladno cijeđenim sokovima od voća i povrća, bistrim supama, nezaslađenim toplim i hladnim čajevima, negaziranim pićima bez šećera i mlijeka.
HZJZ savjetuje izbjegavanje pića koja sadrže kofein, tein i alkohol, kao i zaslađenih pića, jer podstiču izlučivanje tečnosti iz organizma. Ako je znojenje intenzivno, izotonična pića su najbolja za brzo vraćanje izgubljenih elektrolita.
Ledeni napici donose više štete nego koristi
Osjećaj žeđi ponekad ne prati potrebe organizma za vodom, pa se preporučuje da se tečnost pije u redovnim intervalima, bez obzira na osjećaj žeđi. Važno je izbjegavati veoma hladna pića, koja nas trenutno mogu rashladiti, ali i dovesti do sužavanja krvnih sudova, smanjujući gubitak toplote. Hladni napici samo hlade gornji dio digestivnog sistema i brzo poprimaju telesnu temperaturu, stoga ne smanjuju temperaturu cijelog tijela.
Pića koja su na ivici smrzavanja nanose više štete nego koristi. Zbog velikih temperaturnih razlika oštećuju one djelove tijela sa kojima dolaze u kontakt i dugoročno izazivaju oštećenje površinskog tkiva digestivnog trakta, stvarajući tako prostor za zadržavanje mikroorganizama i mogući razvoj upale. Da biste nadoknadili izgubljenu tečnost i osvježili se, pijte vodu i nezaslađeni čaj na sobnoj temperaturi.
Izvor: Kolektiv
Foto: Ilustracija/Pixabay
Tekst objavila: Jasminka Mulić