Žene koje usvoje svih osam navika u dobi od 40 godina mogle bi da žive u prosjeku 21 godinu duže od žena koje nemaju nijednu od ovih navika, dok bi muškarci od 40 godina bi mogli očekivati da će u prosjeku živjeti 24 godine duže.
Doktor Ksuan-Mai Nujen, vodeći autor studije sa Medicinskog koledža "Karle Ilinoj", istakao je svoju iznenađenost studijom i dodao da se "život može promijeniti usvajanjem samo jednog ili dva faktora u svakodnevni život, ali da je najoptimalnije primeniti svih osam zdravih navika za duži i bolji život".
Kako produžiti život za nekoliko decenija?
Osam navika koje možete uvrstiti već danas su fizička aktivnost (gdje se preporučuje oko 30 minuta dnevne aktivnosti koja može biti umjerenog do pojačanog intenziteta), ostavljanje cigareta svih vrsta, poboljšanje ishrane (tačnije konzumiranje više voća i povrća i izbjegavanje prerađenih i vještačkih šećera), izbjegavanje ili limitiranje unosa alkoholnih pića, obavezan kvalitetan i redovan san, pozitivni društveni odnosi koji nisu bazirani na stresu i izbjegavanje konzumacije opojnih i drugih droga, između ostalog i ljekova za bolove.
"Naša istraživanja pokazuju da je usvajanje zdravog načina života važno i za javno zdravlje i za lično dobro. Što ranije, to bolje, ali čak i ako napravite malu promjenu u svojim 40-im, 50-im ili 60-im godinama, to je i dalje od koristi za bolji kvalitet vašeg života", ističe doktor.
Najbitniji faktori zdravog života
Rezultati su pokazali da su fizička aktivnost, izbjegavanje cigareta i opojnih droga najviše uticali na produžetak životnog vijeka kod ispitanika.
Primjena ova tri faktora smanjilo je rizik od smrti za 46 procenata zbog aktivnosti, 29 procenata za nepušače i 38 procenata za one koji nemaju problema sa opojnim drogama i ljekovima.
Minimiziranje stresa, dobra ishrana, izbjegavanje alkohola i dobro spavanje povezani su sa smanjenjem rizika od umiranja za oko 20 odsto.
"Zdrave navike u načinu života mogu sprečiti osnovne uzroke hroničnih bolesti, koje bi mogle pomoći ljudima da žive duže, do osamdesetih, a ne do šezdesetih, kao što je sada slučaj. Ovaj podatak bi mogao da uštedi novac zdravstvenoj službi za ljekove i liječenje", rekao je dr Nujen na godišnjem sastanku Američkog društva za ishranu, "NUTRITION 2023".
Koliko životni vijek mogu da produže muškarci, a koliko žene?
Studija je pokazala da bi četrdesetogodišnji muškarci koji nemaju nijednu od zdravih životnih navika mogli da očekuju prijevremenu smrt, tačnije život do 62 godine, ali bi sa uvođenjem ovih osam zdravih navika mogli da dožive i 86 godina.
Sa druge strane, žene koje nemaju nijednu od zdravih navika mogu da očekuju da život do 66 godine, sa produžetkom životnog vijeka i do 88 godina sa ovih osam navika.
Posjedovanje svih zdravih navika povezano je sa smanjenjem rizika od ranog umiranja za 87 odsto.
Postojao je veći efekat na očekivani životni vijek kod ljudi koji su imali osam zdravih navika u mlađoj dobi, ali je efekat i dalje bio primijećen do 60. godine, kada su podaci analizirani.
Oba pola bi mogla očekivati oko 17 do 18 dodatnih godina života ako bi sa 60 imali svih osam dobrih navika.
Izvor i foto:Kolektiv.me
Tekst objavila:Jasminka Mulić