Sočne jagode možete da gajite na svojoj terasi, evo i kako

Jagode su jedan od glavnih razloga zašto se ljudi raduju kraju proljeća i početku ljeta. Ova sočna, srcolika, crvena voća, bilo da je se jede u svježem stanju ili kao sastojak kolača, omiljeni je plod mnogima i svi u njenom ukusu rado uživaju.

Uzgajanje jagode nije uopšte teško, pa čak i ako nemate dvorište ili baštu, možete da je uzgajate, jer ona sasvim dobro uspijeva i u obilnoj saksiji. Zato, ako želite svježe jagode, za koje znate da nisu prskane pesticidima, samo malo zavrnite rukave. Vjerujte, isplatiće vam se, čim pomirišete njen sočni plod.

Posuda

Jagode ne pružaju korenje u dubinu, pa je skoro svaka posuda pogodna za njihovu sadnju. Pored saksija, možete da iskoristite i stare konzerve, šerpice i drugo posuđa.

One uspijevaju čak i u visećim saksijama, što takođe djeluje i veoma dekorativno.

Ukoliko ih držite na otvorenom, kraj proljeća je idealno vrijeme, ali ako planirate da ih držite u kući, možete da ih posadite bilo kad.

Kako se sade?

Prije nego što posadite jagode, u zemlju dodajte đubrivo, u opsegu od 5,3 – 6,5. Na svakih mjesec dana treba da dodajete đubrivo, a u periodu cvjetanja i triput mjesečno.

Idealno đubrivo jeono bogato kalijumom. Za uzgajanje jagoda, od velike je važnosti da zemlja bude dobro drenirana.

Ukoliko koristite sjeme jagode, obavezno koristite kvalitetnu mješavinu koja sadrži kompost, zalijte je, pa pustite da se dobro ocijedi prije same sadnje.

Korjenje presijecite vertikalno do desetak centimetara i ostavite da odstoji oko sat vremena u vodi, pa ga tek nakon toga zasadite. Krunica ne smije da bude prekrivena zemljom, već u njenom nivou.

Ukoliko postoje bilo kakve fleke na sadnici, moguće je da je biljka bolesna i da neće uspjeti. U jednu saksiju posadite najviše 3 biljke, sem ako je u pitanju žardinjera namijenjena većem broju biljaka.

Kako se zalivaju?

Prekomjerno zalivanje dovodi do truljenja korjena, pa treba biti oprezan sa količinom vode. Kada zalivate jagode, dovoljno je da zemlja bude vlažna, pa izbjegavajte natapanje biljke.

Gdje se drži saksija?

Kada se posadi, jagoda ne smije da stoji na mjestu koje je konstantno izloženo sunčevoj svjetlosti. Kako biljka napreduje, potrebna joj je veća količina svijetla, a idealno je da na osunčanom mestu boravi 6 do 10 sati.

Imajte na umu da će plodovi biti ukusniji ako je jagoda duže stajala na suncu. Ukoliko su noći hladne, obavezno unesite saksiju unutra.

 

Izvor i foto:Kolektiv.me

Tekst objavila: Jasminka Mulić