Evo šta radite svom tijelu kada kasno večerate

Mnoge dijete se temelje na tome da se nakon 19 časova više ne konzumira hrana, već da ukoliko se javi glad se pije voda ili čajevi.

Stručnjaci su potvrdili da ukoliko večerate nakon sedam sati uveče postoji veća mogućnost za dobijanje srčanog udara. Isto tako, ne bi trebalo jesti neposredno pred spavanje jer se organizam priprema za san i može doći do gubljenja apetita u toku narednog dana.

Ne postoji tačno vrijeme za večeru

Brz tempo života nematnuo je određen raspored kada je konzumiranje hrane u pitanju. Osoba koja rano ustaje i rano doručkuje može imati večeru u 5 sati popodne, za razliku od osobe koja spava do jedan sat popodne. Takva osoba može večeru imati oko 10 sati uveče.

“Idealno vrijeme za večeru je tri sata prije nego što odete na spavanje. To je sasvim dovoljno vremena da bi Vaš organizam svario hranu, samim tim se nećete osjećati naduveno kada legnete u krevet“, tvrdi nutricionista Fara Fahad.

Nemojte večerati na silu

“Nije važno da li se javio osjećaj gladi ili ne, ljudi često posežu za hranom jer je došlo vrijeme večere. Bitno je da jedemo onda kada osjetimo glad. Onda kada ste gladni, vaše tijelo traži kalorije i kada ih unesemo ono troši hranu koju smo unijeli. Ukoliko jedete, a niste gladni, tijelo će skladištiti hranu jer mu nije potrebna. Na taj način se taloži mast,” tvrdi on.

Važno je šta jedete

Hrana je gorivo koje je potrebno našem organizmu da bi normalno funkcionisao. S obzirom da se organizam smiruje kada mi tonemo u san nema potrebe za konzumiranjem hrane neposredno pred odlazak na spavanje.

Večerajte malo i lako

Masnu i puno začinjenu hranu bi svakako trebali izbjegavati, posebno kada je u pitanju večera. Masna hrana se teško vari, što doprinosi pojavi gorušice. Šta se dešava kada se kasno pojede nešto masno i teško? Krv odlazi u stomak kako bi pomogla varenju, umjesto da slobodno cirkuliše ostalim dijelovima tijela i potpomogne organizmu u oporavku tokom noći.

Izvor: Kolektiv.me