Kako poboljšati zdravlje upotrebom vitamina, koje su njihove funkcije i gdje ih najviše pronaći.
Vitamin A
Odgovoran je za zdravu kožu, važan je za pravilan rast, zdravu funkciju kože i sluznica, pomaže dobar vid. Povećava imunitet i jača srce. Nalazi se najviše u mrkvi, zelenom i tamnozelenom povrću, narandži, žutom voću i povrću, jajima, mlijeku, mliječnim proizvodima (pavlaka, sir, kačkavalj, maslac...).
Vitamin B1
Vitamin B1: vitamin za nerve. Osigurava dobru sposobnost koncentracije, mentalnu snalažljivost, važan za razmjenu ugljenih hidrata. Najviše se nalazi u kvascu, integralnim žitaricama, integralnom hljebu, krompiru, mlijeku i nemasnom svinjskom mesu.
Vitamin B2
Učestvuje u razmjeni ugljenih hidrata i proteina, zatim kod svih funkcija podržava de jstvo vitamina A. PDK=1.6mg. Ovog vitamina najviše ima u: svinjskoj džigerici, pivskom kvascu, kelju, spanaću, mleku i mlečnim proizvodima.
Vitamin B6
Vitamin koji je neophodan za pravilnu izgradnju i regulaciju mišićne mase, podstiče razmjenu proteina i aminokiselina. Kod mnogih žena ublažava tegobe izazvane PMS fazom i depresiju. Važan je za pravilan rad nervnog sistema. Najviše ga sadrže: integralni hljeb, teleća džigerica, sojine klice, skuša, mahunarke i paprike.
Vitamin B7
Vitamin B7 nalazi se u kvascu, integralnom hlebu, jajima, mlijeku i mliječnim proizvodima. Neophodan je za "dobru" kosu, nokte i kožu.
Vitamin B12
Vitamin B12: osigurava stalno obnavljanje krvi. Utiče na zdrav, lijep i sjajan izgled kože, kose i noktiju. Pomaže kod razgradnje ugljenih hidrata i masnoća. Ima u svinjskoj džigerici, telećim bubrezima, skuši, mesu morskog lososa.
Niacin (B3)
Niacin (B3): čini organizam svježim i vitalnim. Pomaže funkcionisanju i besprijekornom radu nervnog sistema i mozga.
Proteinska kiselina (B5)
Proteinska kiselina (B5): unapređuje rast kose i utiče na pokretnost. Djeluje na raspoloženje, jer kontroliše i niveliše proizvodnju adrenalina u organizmu.
Folna kiselina
Reguliše krvnu sliku i utiče na stvaranje novih ćelija. Važna je za probavni i nervni sistem. Smanjuje rizik pri rađanju djece, usljed mogućeg rascepa završnog dijela karlice.
Vitamin C
Vitamin C je zaštitni vitamin. Održava zdravu kožu, zube i kosti, povećava imunitet, detoksinira organizam i pomaže mu kod apsorbovanja gvožđa. Utiče na pravilno zarastanje rana. Najviše vitamina C ima u svježem voću i povrću (i kiselom): narandži, crnoj ribizli, paprici, brokolima, kiviju, kelju, jagodama, grejpfrutu, šipku, rotkvama, zelenom lisnatom povrću i krompiru.
Vitamin D
Utiče na pravilan razvoj i jačanje kostiju i zuba. Neizostavan je za razmjenu kalcijuma i fosfora, utiče u formiranju kostiju. Vitamin D je poznat po tome što ga ima u ribljem ulju i ribljem mesu (losos, grgeč, skuša...), ali ga ima i u jajima, mlijeku, mliječnim proizvodima i maslacu.
Vitamin E
Zaslužan je za vitalnost i zdravu ili lijepu kožu. Učestvuje u regenerisanju ćelije i sistemu krvnih sudova i kapilara, takođe štiti i pravilno sazrijevanje spermatozoida. Vitamin E se najviše može naći u sljedećim namirnicama: avokado, paprika, kelj, jaja, maslac, biljna ulja, orasi, iznutrice, plodovi mora i tamnozeleno povrće.
Vitamin K
Pomaže u pravilnom zarastanju rana ili povreda. Utiče na optimalnu sposobnost zgrušavanja krvi. Vitamin K se može naći u: kelerabi, prokelju, spanaću, kupusu, šampinjonima, zelenom čaju, pilećem mesu, goveđoj jetri i siru.
Vitamina F
Vitamina F ima u biljnim uljima, lanenim sjemenkama, suncokretu, soji, kikirikiju, orasima i bademima. Neophodan je za pravilan rast kose i zdravu kožu.
Izvor:Nezavisne novine