Svima je poznata važnost doručka kojim započinjemo dan i koji nam daje snagu i energiju za obaveze koje nas čekaju tokom dana. Ali, i prehrana tokom cijelog dana podjednako je važna, kao što je važno i kakvu hranu biramo u našim obrocima i da li nam ona daje dovoljno energije.
Stresna okolina
Mnoge savremene bolesti dovode se u vezu s ubrzanim načinom života, stresom i uzimanjem brze i nezdrave hrane, jer tokom radnog vremena ne pridajemo dovoljno pažnje zdravoj prehrani.
Ako nosite obroke od kuće, morate znati da se energija gubi kod kuvane hrane koja stoji duže od jednog dana ili kod zamrznute hrane. Jednako je važno i znati jesti, jer ako svoj obrok pojedemo u stresnoj okolini, nesvjesno i brzo žvačući hranu, moguće je da ćemo kasnije imati tegoba sa želucem
Gužva na poslu, prilagođavanje terminima, nemogućnost da se ruča u isto vrijeme svaki dan – sve su to izazovi na koje nailazi poslovni čovjek koji želi zdravo da se hrani.
Nekoliko je jednostavnih pravila zdrave prehrane na poslu, a prvo od njih je da, za britak um i vitalnost, morate doručkovati svaki dan.
Na posao obavezno trebate da ponesete svježe, svho ili orašasto voće da lakše prebrodite energetske krize između obroka. Ručak neka obavezno sadrži povrće – svježe ili kuvano. Izbjegavajte brzu hranu, jer vam od toga um može biti samo sporiji.
Dovoljno vode
Nijedna namirnica nije zabranjena, ali je stvar u umjerenosti i raznolikosti. Probiotik jogurt odličan je za probavu, imunitet i liniju, pa ga što češće konzumirajte.
Obavezno je unositi dva litra vode i biljnih čajeva svaki dan. Zapamtite da slatkišima, masnim grickalicama i alkoholu nije mjesto u kancelariji. Važno pravilo – dvije kafe dnevno sasvim su dovoljne.
I na kraju, uvijek odvojite dovoljno vremena za obrok, jedite polako i uživajte u svakom zalogaju.
Jedite svježu hranu
Stručnjaci savjetuju da treba jesti što više svježeg voća i povrća, a za žitarice se preporučuje dnevna količina od 100 do 200 grama. Da bi tijelo izlučivalo otpadne proizvode, sokovima od voća i povrća treba dodati i obroke od svježih salata.
Zdrava energija
Ugljeni hidrati su odlični za podizanje energije, ali svakako izbjegavajte bijelo brašno, bijeli šećer i gazirane sokove koji daju prazne kalorije i trenutnu energiju nakon koje ubrzo slijedi nagli pad. Radije uzimajte ugljene hidrate koji se sporije razgrađuju kao što je integralni ljeb, cjelovite žitarice i pasulj.
Čišćenje crijeva
Kuvana i nezdrava prerađena hrana se lijepi za crijevne zidove i ne dozvoljava crijevima da se očiste, dok celuloza iz salata od svježeg zelenog lisnatog povrća „češlja“ crijeva i pomaže u eliminaciji otpada.
Kombinovanje namirnica
Loša je kombinacija životinjskih proteina isškrobnih ugljenih hidrata. Ova kombinacija hrane često dovodi do gastritisa jer se proizvodi velika količina toksina i kiselih otpadnih proizvoda koje ubijaju hranjive tvari u organizmu.
Važan je i redosljed
Redosljed kojim unosimo namirnice takođe utiče na naše zdravstveno stanje. Tako npr. voće jedite prije obroka, a nikako obratno. Voće pomiješano s hranom izaziva truljenje. Mnogi vole uz ručak da pijuckaju vodu, sok ili čaj. Piti prije, za vrijeme ili poslije jela takođe je loše za probavu.
Izvor:CdM