O Podgoričkoj skupštini 29. novembra?

Sjednica Skupštine Crne Gore na kojoj će se raspravljati o predlogu rezolucije o Podgoričkoj skupštini koju je podnijela vladajuća koalicija biće održana najvjerovatnije 29. novembra, saznaje Pobjeda.

Rezoluciju povodom 100-godišnjice Podgoričke skupštine potpisala su 42 poslanika vladajuće većine, a predata je u skupštinsku proceduru sredinom prošle sedmice Autor Rezolucije je poslanički klub Demokratske partije socijalista.

U prijedlogu se navodi da je u periodu prije, za vrijeme i poslije Velikog rata, Crna Gora bila suverena i međunarodno priznata država, definisana Ustavom iz 1905. godine i da Podgorička skupština, održana 24-29. novembra 1918. godine, nije bila njena legalna institucija, niti je legitimno konstituisana na osnovu slobodno iskazane volje građana Crne Gore - precizira se u dokumentu.

Navodi se da je "nelegalnost Podgoričke skupštine, odnosno njena ustavna neprepoznatljivost i nezakonito konstituisanje, formalno-pravni osnov za ništavost svih njenih odluka".

Dodaje se da je nelegalnom odlukom Podgoričke skupštine izvršena nasilna detronizacija kralja Nikole I i dinastije Petrović Njegoš.

U Rezoluciji se podsjeća i da su odluke Podgoričke skupštine faktički poništene kroz Narodnooslobodilačku borbu 1941-1945, odnosno ukinute odlukama ZAVNO Crne Gore i Boke, CASNO i AVNOJ-a, kao i referendumom 21. maja 2006. i Deklaracijom nezavisne Republike Crne Gore od 3. juna 2006. godine.

Demokratski front je napisao svoju rezoluciju o Podgoričkoj skupštini i taj dokument bi trebalo da bude objelodanjen u narednih nekoliko dana.

 

Izvor:RTCG